Kompostování na komunitní zahradě Vidimova

Díváte se na jeden z deseti příkladů dobré kompostářské praxe. Ty pro vás v rámci projektu Bioodpad je poklad sklidila Kokoza. Tyto ukázky radostného kompostování jsou tu pro vaši inspiraci. Tak se kochejte a posílejte i vy své důkazy o tom, že kompostování je radost na info@kokoza.cz. Chcete se o kompostování dozvědět víc? Navštivte www.kokoza.cz. A jestli jste zvědaví, kdo ve vašem okolí kompostuje, ke komu se můžete přidat či kam nosit bioodpad anebo kde sehnat žížaly do vermikompostéru, tak mrkněte na www.chcemevaseslupky.cz. Neváhejte a zaregistrujte do mapy i váš kompostovací projekt!

Kompostér k zahradě prostě patří! I k té, co se nachází mezi paneláky pražského Jižního města.

Kde se kompostuje

Komunitní zahrada Vidimova se nachází na pražském Jižním městě, tedy tam, kde převládá beton nad zelení. Kokoza zde založila svou druhou komunitní zahradu a vytvořila tak další místo v Praze, kde si lidé mohou vypěstovat vlastní bylinky, zeleninu a drobné ovoce anebo přátelské vztahy. Důležitou součástí zahrady je kromě záhonků a kompostovací toalety také kompostér. Ten slouží nejen komunitním zahradníkům, ale především místním obyvatelům. Ti do kompostéru hází zbytky ovoce a zeleniny, staré pečivo, kávovou sedlinu, čajové lístky a sáčky a další organické zbytky z kuchyně.

Kompostér je součástí zahrady od jejího vzniku. Možnost přinést své organické zbytky na kompostér do zahrady jsme nejprve místím obyvatelům předávali ústně a prezentovali na našich akcích na zahradě a webových stránkách. Avšak počet těch, kteří místo do běžné popelnice nosili svůj bioodpad do našich kompostérů, se zvyšoval pomalu a na kompostu se objevovalo i to, co tam být nemá. Nyní se v kompostéru hromadí již pěkné množství těch správných surovin pro výrobu kompostu. Co zafungovalo? Skvělou práci odvedly informační tabule! Na plot komunitní zahrady jsme umístili dvě velké cedule. Na první je napsáno, že zde máme kompost, ta druhá informuje o tom, co na kompost patří a co ne. Poté je zde ještě jedna malá cedule a ta ukazuje, do které kóje mají lidé organické zbytky házet. Díky tomu lidé vědí, že je jim kompostér k dispozici, kde je, co do kompostéru patří a co ne, a do které z kójí mají své zbytky z kuchyní házet.

Jak se kompostuje

PDP_01_Komunitni_zahrada_Vidimova_01Na komunitní zahradě kompostujeme za pomoci čtyřech kompostovacích kójí, které jsou vyrobeny z palet. Jak to funguje? Organické zbytky se hází do první kóje. Obsah první kóje se za 3 měsíce přehází do druhé kóje. Přeházením se kompostovaný materiál promísí a provzdušní, což napomůže kompostovacímu procesu. Po přeházení obsahu první kóje do druhé kóje se čerstvé zbytky z kuchyní a zahrady hází opět do první kóje, která se nám uvolnila. Po dalších 3 měsících kompostovaný materiál opět přeházíme. Tentokrát z druhé kóje do třetí a z první do druhé. Ve třetí kóji je tedy materiál, který kompostujeme nejdéle, a který se začíná podobat kvalitní zemině. Čerstvé organické zbytky se opět hází do první uvolněné kóje. Po dalších 3 měsících přehazujeme potřetí. Tentokrát z třetí kóje do čtvrté, z druhé do třetí a z první do druhé kóje. Čtvrtá kóje je tedy naplněná materiálem, který je již zkompostovaný a je možné ho dle potřeby využívat anebo skladovat k pozdějšímu využití. V kójích s nižšími čísly je materiál v ranějších stádiích přeměny v kompost. Čerstvé organické zbytky se vždy hází do první kóje, čtvrtá kóje slouží ke skladování kompostu nebo jeho ponechání v kompostéru, pokud je potřeba, aby doběhly kompostovací prosy. Díky čtyřem kójím se nám daří zpracovávat organické zbytky ze zahrady a od lidí z jejího okolí, kteří nechtějí, aby bioodpad nesmyslně končil na skládce odpadu či ve spalovně.

Kdo se stará o kompostování?

V komunitní zahradě Vidimova ruku k práci přikládají všichni: naši komunitní zahradníci, obyvatelé z okolí zahrady, členové týmu Kokozy. A to je správné. Avšak, co je nutné, mít jednu zodpovědnou osobu za proces kompostování. Někoho, kdo ví, kdy je čas přehodit organické zbytky z jedné kóje do druhé a zorganizuje to, kdo pravidelně kontroluje, co se v kompostéru hromadí a vyndá z něj to, co tam nepatří.

Jak se využívá hotový kompost

Dobře víme, že bioodpad je poklad! Proč? Protože z něj lze vyrobit skvělé organické hnojivo = kompost. Kompost vyrobený na zahradě se všechen využívá pro pěstování. Slouží k zúrodnění půdy, k vylepšení jejich vlastností, ke hnojení vyvýšených truhlíků. Díky kompostu se nám daří na záhoncích úspěšně pěstovat a sklízet vlastní bylinky, zeleninu, ale i okrasné rostliny.

Přijďte se do zahrady podívat anebo si pronajmout záhonek či natrhat třešně. Vstup do zahrady je z ulice Jažlovická.

Těší se na vás!

Kokoza

 

Neváhejte a stáhněte si tento příklad dobré kompostářské praxe:

Kompostování na komunitní zahradě Vidimova

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků