Mezinárodní týden kompostování: Blíží se 27. ročník!

Květen je za dveřmi a s ním i Mezinárodní týden kompostování, který se každoročně slaví od první květnové neděle do soboty, letos tedy od 1. do 7. května. Hlavním tématem letošního ročníku je regenerace půdy, do které se pomocí kompostu navrací živiny. Zdravá půda totiž znamená nejen zdravější a nutričně hodnotnější plodiny, ale také méně uhlíku v atmosféře. Co jsme si pro vás letos připravili za aktivity? A jak se můžete zapojit i vy?

Zvažte váš bioodpad a zapojte se do soutěže

Každý z nás vytváří přibližně 100 kg biologicky rozložitelného odpadu ročně, přičemž se jedná převážně o rostlinné zbytky z kuchyně a ze zahrad. Z celkového množství pak bioodpad tvoří zhruba 40 % našeho odpadu. Často však končí ve spalovnách a na skládkách, kde dělá neplechu. Proto je tady Mezinárodní týden kompostování, abychom se to společně pokusili změnit.

Připravili jsme pro vás už tradiční kompostovací výzvu, která proběhne od 1. do 7. května. Jak se můžete zapojit?

  1. V průběhu tohoto týdne třiďte vaše slupky do speciální nádoby, sáčku či kyblíku s víčkem.
  2. Vytříděný bioodpad zvažte jednou za 2 až 3 dny na kuchyňské váze. Pokud jste velká rodina a slupek máte spoustu, važte klidně každý den.
  3. Zapište si výsledné číslo buď na papír, nebo elektronicky třeba do telefonu.
  4. Do 12. května 2022 vyplňte náš dotazník, kde uvedete výslednou gramáž zváženého bioodpadu. Tím budete automaticky zařazeni do soutěže o vermikompostér Urbalive a nádoby na bioodpad Organko Daily. Partner letošní kompostovací výzvy Kaufland Česká republika navíc všechny tři výherce odmění nákupní poukázkou v hodnotě 1 000 Kč.
  5. Do výzvy se můžete připojit kdykoliv v průběhu týdne, nemusíte vážit od prvního dne.

Připomínáme, že cílem výzvy není generovat co nejvíce bioodpadu, nýbrž poukázat na jednoduchost jeho třídění. Zároveň budete mít lepší představu o tom, kolik slupek za jeden týden vaše domácnost vyprodukuje.

Jaký bioodpad můžete vytřídit?

  • Zbytky od ovoce a zeleniny
  • Kávovou sedlina a čajové lístky
  • Zbytky květin a rostlin
  • Zeminu, posečenou trávu, listí

Jak vypadal loňský ročník?

Během loňského Mezinárodního týdne kompostování se nám podařilo společně vytřídit téměř 900 kg bioodpadu a do výzvy se zapojilo přes 300 šikovných třídilů. Vznikla také tři edukativní videa na téma udržitelného cyklu jídla, zpracování bioodpadu s Bokashi a zabydlení vermikompostéru, která můžete zhlédnout na našem YouTube. Více o loňském ročníku si můžete přečíst také v tomto článku.

Jaká témata pro vás letos zpracujeme?

V aktuálním roce nám leží na srdci řada témat, kterým se v Kokoze aktivně věnujeme, proto bychom jim rádi dali prostor i v rámci našich sociálních sítích a zde na blogu. Můžete se těšit na příspěvky o kompostování v gastroprovozech, novelizaci odpadového zákona, která zahrnuje také třídění bioodpadu, či jedno malé překvapení. Na blogu přistanou články o tom, jak efektivně kombinovat vermikompostování s metodou Bokashi nebo jak na správnou násadu žížal.

Co je to Mezinárodní týden kompostování?

A pro ty z vás, co o Mezinárodním týdnu kompostování ještě neslyšeli, je tu malé opáčko. Akce International Compost Awareness Week (ICAW) má svůj původ v Kanadě a k naší velké radosti se rozšířila globálně jakožto největší vzdělávací aktivita v oblasti kompostování na světě. My v Kokoze jsme se připojili v roce 2018 s cílem ukázat široké veřejnosti, jak správně využít zbytky z  kuchyní, aby se v podobě živin vracely zpátky do půdy a podpořily tak další pěstování. Jinými slovy, aby se v domácnostech realizoval tzv. uzavřený cyklus jídla.

Hlavní vizuál Mezinárodního týdne kompostování 2022
Tematické plakáty vznikají pro každý ročník v rámci soutěže o nejlepší plakát. Autorem letošního výherního návrhu je designér Angelo Esquivel z Kalifornie.

Tento článek vznikl v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, který je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Partnerem kompostovací výzvy je Kaufland Česká republika.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků