Nejčastější kompostovací dotazy v roce 2021

kompost

Stejně jako loni i letos jsme pro vás připravili výcuc zajímavých dotazů z naší kompostovací poradny. Je pravdou, že jsme zaznamenali větší zájem o pěstování a kompostování v souvislosti s pandemií, která pravděpodobně ještě více přivedla mnohé z vás k těmto aktivitám. Jsme rádi za dotazy všeho druhu. Pokud se dotaz týká například stavu kompostéru, uvítáme dokumentační fotku. Také nás moc těší, když nám posíláte vaše úspěchy nebo vaše vlastní tipy a vychytávky, jak upgradovat vermikompostér. A na co jste se nás ptali v roce 2021? Pojďte s námi nahlédnout do kompostovací poradny, kde možná najdete odpověď i na svůj dotaz.

Co s hotovým kompostem z vermikompostéru?

Hotový kompost – vermikompost můžete použít na hnojení vašich pokojovek, bylinek a v podstatě jakýchkoliv dalších rostlin. Těch způsobů, jak kompost aplikovat je více:

  1. Přidat na povrch substrátu. Jednoduše v rukavici na lopatce přidejte kompost na povrch substrátu a lehce jej zapravte. Při zalévání se budou živiny dostávat níže do substrátu.
  2. Přimíchat kompost k substrátu 1:1. To je možné dělat na jaře, když se člověk chystá osazovat truhlíky nebo když chcete kytky přesadit a oživit jim substrát.
  3. Skladování kompostu. Kompost můžete skladovat v kbelíku nebo v pytli. Není potřeba ho sušit, část své vlhkosti si uchová a na jaře jej můžete použít.

Pokud byste nevěděli, co s přemírou kompostu, dá se stejně jako žížalí čaj pěkně zabalit a darovat jako dárek. Nebo je možné jej aplikovat ke keřům a stromům ve veřejném prostoru. Jinak se doporučuje hnojit cca 1 x 14 dní ve vegetačním období, s přicházejícím podzimem a zimou je dobré dopřát kytkám klid, méně živin i zálivky, aby mohly zdřevnatět.

Sběrná nádoba na žížalí čaj u vermikompostéru se špiní, není to špatně?

Je to naprosto v pořádku. Do sběrné nádoby se kromě žížalího čaje může dostat i hotový vermikompost, dokonce i žížaly, které tam umí prolézt (láká je vlhkost) a pak tam nechávají za sebou stopy vermikompostu po stěnách. Nádobu doporučuji jednou za čas, klidně například 1x za půl roku, či při sklízení čaje opláchnout vodou nebo osprchovat. Člověk tak sklidí ještě pěkně naředěné hnojivo.

Poradíte, o jaké mušky se jedná na této fotce?

Na první pohled bychom řekli, že jsou to smutnice, ale ta fotka není bohužel moc kvalitní. V rámci vermikompostování nejčastěji řešíme smutnice, octomilky a koutule. Vždy je dobrým pomocníkem mrknout na Google obrázky, kam lze zadat například v tomto případě “smutnice”, ideálně i pod latinským pojmem pro smutnice “Sciaridae”. Jen pro ujištění. Jinak takové typické poznávací znamení, že jde o smutnice je, že ve dvojicích tvoří “vláčky”. Doporučujeme mrknout také do FB skupiny Vermikompostování, kde lze porovnat s fotkami lidí, kteří tam mušky také často řeší, nebo použít lupu.

Nedoléhající patra vermikompostéru a mušky, poradíte?

Je možné, že se spodní nádoba zdeformovala/rozjela vlivem slunečního záření či teploty. Jen asi 2x za cca 5 let se nám stalo, že jsme dostali již od výrobce kus, kde nádoba byla mírně rozjetá a tyto kusy jsme vraceli. Obávám se, že ani samotná firma Plastia tento komponent zvlášť nenabízí, ale mrkněte na jejich e-shop nebo se jich přímo zeptejte. Co se mušek týče, zkuste to trochu vysušit pomocí zasypávání hoblinami (dají se koupit ve zverimexu, hobbymarketu i v Žabce, kde mají podestýlky/ hobliny pro morčata) a chvíli dát dietu a nekrmit. Případně zkuste slít žížalí čaj a vypláchnout sběrnou nádobu, kam mušky často kladou vajíčka, a stejně tak otřít víko zespodu.

Jsou tohle na fotce žížalí miminka?

Podle této fotky se nám to bohužel nedaří dobře rozeznat. Pokud byste měli ještě nějakou fotku, klidně ne tak zblízka, tak pošlete. Žížalí miminka jsou drobná až vláskovitá a mají již narůžovělou či růžovou barvu. V podstatě vypadají jako zmenšenina dospělce, jen ještě nejsou zřetelné kroužky na těle a nemají opasek. Na fotce jsou to spíše světle až bíle zbarvené organismy, mohly by to být háďátka či larvy octomilek nebo jiných mušek.

Vosy ve vermikompostéru. Co dělat?

Tady doporučujeme rázný krok a zkusit odstranit svrchní vrstvu bioodpadu, kde jsou vosy umístěny. A pokud jsou tam usazeny i více do hloubky, tak potom vysypat celý materiál někde na zahradu nebo na zahradním kompostu, zahrabat a začít znovu.

Může česnek způsobit úhyn žížal?

Aromatické potraviny typu česnek, zázvor či cibule se přeceňují a v malém množství by žížaly neměly ohrozit. Žížaly by si případně od takových zbytků odlezly jinam. Sem tam se stane, že žížaly uhynou a ne vždy je jasná odpověď. Mezi častější příčiny patří málo kyslíku (doporučuje se odvětrávat denně na 15 min – otevřít víko). Další příčiny jsou vysoká vlhkost až mokro, nebo naopak sucho.

Lze kompostovat papírové filtry na kávu?

Ano, tento filtr můžete dávat na kompost, je to v pořádku. Je to jemný papír – celulóza. Dokonce ani nevadí, že je bělený. Je to podobné jako u klasického papíru, nijak to kvalitu kompostu neovlivní, kompost si s tím poradí.

Morální otázka: Strádají žížaly v domácím vermikompostéru?

Předpokladem je, že člověk, který pořizuje vermikompostér, je často už osoba s motivací dělat něco navíc – třídit bioodpad a kompostovat. Uvědomuje si, že vevnitř jsou živí tvorové, o které je potřeba pečovat a již v sobě nosí hodnotu ochrany životního prostředí. Je asi pravdou, že si to někdo pořídí, protože je to zrovna cool a trendy, ale v takových případech to stejně pak moc nefunguje. 🙂

Žížaly jsou jednoduché organismy, a pokud se o vermikompostér staráme, základní potřeby žížal by měly být uspokojeny. Žížaly nemají jiné životní cíle než základní potřeby – potrava, rozmnožování a přívětivé životní prostředí. Opečovávaný vermikompostér může být komfortním místem pro život žížal bez výkyvů vlhkosti a teplot. Ve vermikompostéru navíc nemají přirozené nepřátele. I když je pravdou, že člověk může žížaly i zahubit, když o ně nepečuje dobře (například umístění na výsluní).

Vzhledem k tomu, že se žížaly ve vermikompostérech obecně dobře rozmnožují (za cca 2 měsíce zdvojnásobí svůj počet) je to pro ně výhodné prostředí. Navíc žížaly nejsou odebírány z volné přírody. Nevnímáme proto vermikompostování jako organizované týrání žížal pro vznik hnojiva. Naopak vnímáme to jako win win situaci výhodnou pro obě strany.

Je možné přidat kalifornské žížaly do komunitního kompostu?

Kalifornské žížaly lze přidat do zahradního kompostéru, jen se s tím pak trošku jinak pracuje. Když chcete sklízet kompost, je potřeba odebrat/odhrnout horní vrstvu bioodpadu (20-50 cm), kde by mělo být nejvíce žížal – vždy se drží na povrchu u čerstvého odpadu – a sklidit zkompostovaný spodek. Nebo u plastových kompostérů s dolními dvířky odebírejte zespodu.

Pokud se jedná o komunitní kompostér, je to též možné, ale někdo by to měl mít pod kontrolou. Dokážeme si představit, že se žížaly nasadí do první aktivní komory s bioodpadem, pak se po naplnění přehodí do druhé a pak do třetí.

Také doporučuji vysledovat, jaká je délka cyklu plnění – za jak dlouho komunita naplní jednu komoru. Podle toho bychom se rozhodovali, jestli žížaly přidat. Suma sumárum – určitě to vyzkoušejte, jen pozor na krtka, který vám může celou kolonii sežrat.

Kompostovací klasiky, ale také kompostovací špeky pro vás zodpovídají naše kompostovací konzultantky. Své dotazy nám můžete sázet na:

  • poradime@kokoza.cz (tady vám odpoví přímo kompostovací konzultantky)
  • 774 433 159 (horká linka, kde s vámi probereme dotazy všeho druhu)
  • info@kokoza.cz (náš ústřední email pro cokoliv, co vás zajímá)
  • FacebookInstagram (rádi si s vámi zatextujeme i skrze messengery sociálních sítí)

Další odpovědi na otázky, které jste u nás zasadili, najdete tady.

Kompostovací poradenství v rámci projektu SVJ kompostuje! II. podpořil Magistrát hl. města Prahy. Děkujeme!

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků