Pokud žijete ve městě, kde je zaveden svoz bioodpadu, máte skvělou možnost, jak začít třídit organické zbytky bez velké námahy. Tím můžete dopřát bioodpadu, aby byl přeměněn na kompost a vrácen do půdy. Jednou z velkých výzev bývá prosadit pořízení svozu v rámci bytového domu a přesvědčit tak jeho majitele a sousedy, že se není čeho bát. Zeptali jsme se proto mladého páru Anety a Martina z pražského Žižkova, jak se jim ho podařilo zavést a s čím se potýkali.
Bylo těžké svoz bioodpadu zařídit?
A: Vše jsme zařizovali v období, kdy se zrovna měnil svoz z Pražských služeb na AVE a prvně náš formulář někde zapadl a museli jsme kontaktovat jak Pražské služby, tak i AVE. Celá logistika trvala poměrně dlouho, cca 3 měsíce. Popelnici nám zprvu nepřivezli, jak měli. Pak jsme celý měsíc byli bez svozu, protože jsme měli špatně označený svoz na popelnici. Museli jsme se skrze hovory s celým systémem tak nějak sjednotit. Pro mě to byla velmi negativní zkušenost, proto jsem ji i sdílela na sociálních sítích, abych AVE trochu popohnala.
Dnes je ale už vše přehlednější a neměl by s tím snad být takový problém jako tehdy, když jsme hnědou popelnici zařizovali my. Bioodpad jsme opravdu třídit chtěli, takže nás poháněla jakási morální hodnota a přístup. Často jsme se skrze telefonáty připomínali a komunikaci si hlídali. Určitě doporučuji případně kontaktovat telefonicky AVE, tam poradí a problémy nebo chyby napraví.
Jak se vám podařilo domluvit se sousedy?
A: Se sousedy už to byla brnkačka. Měli jsme od zámku další dva náhradní klíčky, takže jsme je jen kontaktovali s tím, jestli by chtěli využívat naší bio popelnici. Samozřejmě za podmínek, že si pečlivě prostudují, co se tam házet může a nesmí a budou popelnici řádně zamykat. My popelnici spravujeme a to, že bioodpad třídí dalších 6 lidí navíc, nás jen a jen naplňuje.
Byl potřeba souhlas majitele domu? Shoda SVJ?
A: Ano. Celou službu jsme museli nejprve vykomunikovat s majitelem nemovitosti. On musel vyplnit daný formulář a o službu požádat. My, jakožto nájemníci, jsme si bohužel svoz bioodpadu nemohli zajistit sami. Pak už jsme si ale vše dořešili po své ose skrze e-mail nebo telefon.
Kolik domácností se zapojilo?
A: Oslovili jsme sousedy, u kterých jsme předpokládali, že by se jim třídění bioodpadu zamlouvalo a zapojily se zatím dohromady 3 domácnosti o počtu 9 lidí. Plánujeme oslovit další.
V jaké části Prahy se váš bytový dům nachází?
A: Bydlíme na Žižkově v bytovém domě s vlastním dvorem.
Jak často se sváží?
A: Sváží se 1x za 14 dní. Žižkov liché týdny a dny se liší podle období – léto/zima.
Jakou velikost popelnice máte?
A: Máme popelnici o velikosti 120 l.
Jak moc ji zaplníte – kolik bioodpadu generujete?
A: Popelnici zaplníme většinou cca do ¾ do dne vývozu.
Kde máte popelnici umístěnou?
A: Popelnici máme umístěnou na dvoře vedle směsných popelnic pro oba domy a musíme ji zamykat, protože se jinak bohužel nevyhneme vhazování nevhodných kusů odpadu od kolemjdoucích.
Je potřeba ji někam vyvážet v den svozu?
A: Ano. Popelnici musíme ráno v den svozu umístit před dům na ulici. Zatím nevíme od AVE přesný čas svozu, ale pro nás konkrétně to bývá okolo poledne.
Jak je to finančně náročné? Kolik vás stojí roční svoz a kdo má platbu na starosti?
A: Finančně nás služba svozu bio odpadu 1x za 14 dní o objemu 120 l vyjde na 56 Kč měsíčně (cena 1 cappuccina). Ročně tedy 672 Kč pro počet 9 lidí, kde tvoří zelenina a ovoce velkou část stravování. Nízká cena nás ještě více přesvědčila o tom svoz bioodpadu využívat. Cena se nám strhává ze záloh na služby.
Očekáváte finanční úsporu? Dá se díky svozu bioodpadu ušetřit například snížením počtu černých popelnic, snížením frekvence svozu směsi atd.?
A: Obecně by bylo pro majitele nemovitosti i nás nájemníky výhodnější, kdyby se snížil svoz i počet směsných popelnic, které se zdražovaly. Kdyby se navezla jedna biopopelnice navíc a využil se přívoz tříděných popelnic na plast, sklo a papír, které jsou zdarma. Majitele jsem o těchto možnostech informovala, ale bohužel toho zatím nevyužil. Proč, to nevím.
Jak hlídáte, aby vám tam kolemjdoucí neházeli, co tam nepatří?
A: Toto je pro nás důležité, protože když je tam něco, co do bioodpadu nepatří, popeláři kontaktují směs a ta náš bioodpad sveze do směsi, aniž bychom o tom věděli. O této informaci jsme se dozvěděli po telefonátu přímo od AVE, když jsme se dotazovali, co se vlastně děje s tím, když bude v popelnici například plastový pytlík nebo obal. To byl pro nás poměrně velký problém, protože AVE nikde neinformuje o tom, že se toto děje, a tedy příplatek za zámek doporučuje, aby mohla zajistit řádné plnění služby.
Popelnici na dvoře si zamykáme. Když čeká popelnice na svoz na ulici, máme ji obepnutou gumovou páskou, protože se za případný zámek připlácí a vše bychom museli opět řešit přes majitele nemovitosti. Gumová páska překvapivě zabraňuje kolemjdoucím v rychlém a bezohledném vyhození čehokoliv. Popeláři s tím nemají problém. Po svozu nám i někdy popelnici zase páskou obepnou. Často se jinak stává, že v ní najdeme plechovky, kelímky od kávy atp.
Když máte vlastní dvůr, nezvažovali jste kompostér? Vím, že jste se na nás obracela v rámci projektu SVJ kompostuje a řešili jsme víceobjemový vermikompostér Florium. Bohužel z toho ale sešlo.
A: To byl můj původní záměr, ano. Ale bohužel nám majitel nechtěl kompostér zařídit a řešit finanční ani realizační stránku věci. Jen pro nás by byl velkoobjemový kompostér nákladný a velký. Touto cestou jsem chtěla jít za podmínky využití pro všechny v domě, aby si mohli poté brát kvalitní hlínu a hnojivo, ale řešit se všemi lidmi platbu části ceny kompostéru na vlastní pěst, když se někteří po 3 měsících i stěhují někam jinam, by bylo komplikované a neměla bych jistotu, že někdo nový o kompostér bude mít zájem. Takže jsem nakonec ráda, že majitel nám vyšel s bio popelnicí vstříc.
Pěstuje se nějakým způsobem na dvoře? Pěstujete vy sami v bytě, na balkóně?
A: Dvůr je bohužel ve špatném stavu, celý zabetonovaný a slouží jako parkoviště. Takže tam nic pěstovat nemůžeme. V bytě máme pokojovek spoustu a nyní přesazujeme a už čekáme na sezónní bylinky. Balkon nemáme, ale jsme v posledním patře, takže využíváme schodů a oken na půdu, kde máme další pokojovky, jedličku z Vánoc, kterou se chystáme zasadit a celoroční bylinky, které se nám na oknech sluní a zkrášlují nám chodbu.
Více info o svozu bioodpadu v Praze si můžete přečíst v blogovém článku Svoz bioodpadu v Praze v novém kabátku a Jak si v Praze zařídit svoz bioodpadu? Kdo by potřeboval náboje pro přesvědčení majitele SVJ a sousedů, může se inspirovat v článku 6 důvodů, proč by Pražané měli třídit bioodpad.
Tento článek vznikl v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, který je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.