Díky projektu Školy na cestě k udržitelnosti, spolufinancovanému MHMP, se nám podařilo nachystat hned několik novinek o uzavřeném cyklu jídla pro další využití nejen ve školách. Od aktualizace oblíbené Příručky pro učitele přes vznik nového Kompostovacího a Zahradního deníku a natočení nového podcastu až po vylepšení přehledu nabídky pro školy na webu i na mapko.cz
Příručka pro pedagogy
Příručku pro pedagogy o uzavřeném cyklu jídla jsme doplnili nejen o nové poznatky, ale také o praktické vychytávky, jak zavést kompostování i pěstování do života školy. A co o příručce již dříve řekli učitelé?
„Příručka je pro učitele skvělým pomocníkem. Dává přehledný návod, jak ze své školy vytvořit zelené, chutné a zodpovědné místo. Osobně mi přijde nedocenitelná právě svými praktickými návody, jak si vlastnoručně něco vyrobit, zasadit a vypěstovat. Mít občas ruce od hlíny je fajn, to přeji všem učitelům i jejich žákům.“
Kristina Řešátková, lektorka vzdělávacích programů s environmentální tematikou
Kompostovací a Zahradní deník
Jako podpora návazných aktivit vznikly dva nové deníky, které aktivní rodiče zvídavých dětí rádi využijí i doma. V kompostovacím deníku KomPost-IT najdou děti otázky k zamyšlení, hry, nápady na tvorbu, experimenty či pozorování. Obdobou je Zahradní deník zaměřený na vnímání zahrady jako aktivního prostoru pro děti, přírodu i celou komunitu a vybízející k jejímu pozorování, tvorbě, hrám i aktivnímu trávení společného času.
Všechny zmíněné materiály najdete ke stažení na webu v sekci Pro školy.
Exkurze k Rocketu
Se školami jsme také vyzkoušeli náš nový program v podobě exkurze za uzavřeným cyklem jídla po Holešovické tržnici a ke kompostéru Rocket. Celkem se ho zúčastnilo 81 žáků ze 6 škol z celkově 12 škol zapojených do projektu a v rámci bojovky se podařilo zachránit přes 65 kg bioodpadu, kterým jsme nakrmili svůj Rocket.
„Moc děkujeme za krásné dopoledne plné inspirace, bylo pro nás velkým přínosem. Některé děti po exkurzi přesvědčily rodiče, aby zavedli bioodpad i doma, a třídí! Ve škole se o to také snažíme a snad si brzy pořídíme i vlastní kompostér.“
ZŠ Be Open
Exkurze se konaly také do komunitní zahrady Metrofarm a do Prokopské farmy, kam vyrazily dvě školy s celkem 22 žáky. Kromě exkurzí jsme stihli v rámci dalších 16 aktivit s dalšími 240 žáky kompostovací a pěstební workshopy či audity odpadů, ze kterých jsme sklidili několik referencí:
„Děti byly nadšené. Možná poprvé se mohly hrabat v hlíně a něco zasadit. Kreslili jsme i návrhy školní zahrady a věříme, že se ještě potkáme!“
ZŠ Veronské náměstí
„Lektor Michal žáky naočkoval svým pěstitelským nadšením a ucelenými vědomostmi, na zahradě se pracovalo rukama, nohama, hlavou i srdcem! Moc díky!“
ZŠ Tolerance
Školy a mapko.cz
Naše mapko.cz se zároveň rozrostlo o novou kategorii udržitelné školy a díky jeho celkovému upgradu se zde objevily i souhrnné materiály k využití v nově popsaných sekcích
Udržitelné školy a Vzdělávací banka.
O školách v podcastu
V podcastu o uzavřeném cyklu jídla na školách, který vznikl ve spolupráci s našimi experty Martinou a Michalem, jsme sdíleli praktické zkušenosti a postupy na školách k zavádění kompostování i podpoře pěstování u mladších i starších dětí. Nechybí ani tajný tip, jak zaujmout třeba i děti v pubertě.
Nabídka pro školy
A na závěr se nám podařilo také celkově obnovit a vylepšit přehlednou nabídku pro školy na našem webu – kde najdete vše podstatné, pokud byste chtěli třeba doporučit právě vaší škole, jak se do těchto témat pustit nebo kde a u koho hledat další inspiraci.
Věříme, že všechny novinky podpoří další zvídavé děti i dospělé na jejich cestě k pěstování, kompostování a o slupku udržitelnějšímu způsobu života obecně. A my se již těšíme na další aktivity v terénu na exkurzích, workshopech nebo při přeměnách školních zahrad v roce 2025.
Projekt je finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy.