Žížalí čaj – výživné hnojivo pro vaše rostliny

Žížalí čaj jako hnojivo

Žížalí čaj není horký nápoj připravovaný z žížal, jak by snad název mohl mylně napovídat. Rozhodně to není produkt určený ke konzumaci. Vítané osvěžení neposkytuje lidem, ale rostlinám! Ať už máte jen pár pokojovek, rajčata na balkoně, nebo pěstujete ve velkém na zahradě, vaše rostliny a půda přihnojení žížalím čajem ocení.

Co je a co obsahuje žížalí čaj

Žížalí čaj je jedním z produktů vermikompostování, při kterém kromě pevného hnojiva, vermikompostu, vzniká i hnojivo tekuté, a to je právě žížalí čaj. Slupky a odřezky ovoce a zeleniny jsou plné vody, která se během vermikompostování uvolňuje a protéká skrz vermikompostér. V anglickém jazyce se pro něj používá slovní spojení worm leachate a de facto se jedná o výluh vermikompostu. Tato tekutina je obohacená o enzymy a další výživné látky a jedná se o účinné organické hnojivo.

Žížalí čaj obsahuje vyvážený poměr živin. Najdete v něm enzymy, minerální prvky v dostupné formě, huminové kyseliny, fulvokyseliny, fenolové kyseliny a rostlinné růstové hormony. Je třeba doplnit, že jeho složení a kvalita jsou závislé na skladbě kompostovaného bioodpadu. U rostlin pomáhá zvyšovat odolnost vůči suchu i přemokření, podporuje jejich regeneraci a chrání je před chorobami, plísněmi i dalšími škůdci. Podporuje růst rostlin, kvetení a tvorbu plodů.

 

Ředíš, ředím, ředíme.. 

Žížalí čaj před aplikací ředíme vodou v poměru 1 : 10, tj. 1 díl žížalího čaje, 10 dílů vody. Některé zdroje hovoří i o ředicím poměru 1 : 1. Za nás je to opravdu silák a doporučujeme výše zmíněný poměr 1 : 10! Můžeme jej aplikovat jako zálivku či využít jako postřik. 

Žížalí čaj, který nezužitkujeme, stáčíme do skleněné či plastové nádoby. Je možné jej uchovávat na suchém a tmavém místě se stálou teplotou.

Pokud máte interiérový vermikompostér, např. Urbalive, stočíte si vlastní žížalí čaj ze spodního patra vašeho kompostéru. Na první žížalí čaj si počkáte přibližně čtvrt roku. Je to ovšem individuální. Záleží na tom, kolik produkujete bioodpadu a také s jak velkou násadou žížal začínáte, jestli se jim dobře daří a množí se.

Jak získat žížalí čaj

Pokud nemáte vlastní vermikompostér, nezoufejte. Mrkněte do mapy komunitních zahrad a kompostérů na mapko.cz a oslovte někoho z vermikompostářů ve vašem okolí. Výměnou za něco na zub vám jistě někdo vzorek žížalího čaje poskytne.

Několik málo výrobců má žížalí čaj i certifikovaný jako hnojivo, a mohou jej tedy uvádět na trh. Jistě nějaký najdete i na prodej.

Zdroje a další:

Kubalová, K: Elixír pro rostliny. Jak žížalí čaj podporuje jejich růst

Kubalová, K: Charakteristika worm tea – kapalného produktu vermikompostování a perspektivy jeho následného využití

How are worm tea and worm leachate different? Worm Leachate vs. Worm Tea – Uncle Jim’s Worm Farm (unclejimswormfarm.com)

Donohoe, K: Chemical and Microbial Characteristics of Vermicompost Leachate and their Effect on Plant Growth

Dejte žížalám šanci

Pořiďte si vermikompostér. Bezedný „kelímek” na žížalí čaj pro vaše rostliny.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků