Kokoza a Wildling: Nohama na zemi, rukama v hlíně

V listopadu 2021 jsme začali spolupracovat s německou značkou Wildling Shoes. Wildling vyrábí moderní barefootové boty, a přestože jsou na trhu teprve 7 let, podařily se jim neuvěřitelné věci. Jejich schopnost neustálé inovace nás fascinuje, a proto jsme měli radost, když nás oslovili s nabídkou partnerství.

Dobře spolu ladíme

Na první pohled nás spojila zem. Boty od Wildling Shoes nás propojují se zemí, v Kokoze zemi vyživujeme tím, že do půdy vracíme organický materiál. Nohama na zemi, rukama v hlíně. Máme toho ovšem společného mnohem více. Wildling nevyrábí jen udržitelnou obuv, ale zabývá se i primárními výzvami naší generace, jako je změna klimatu a globální spravedlnost. To krásně ladí s misí Kokozy naučit lidi z města kompostovat a pěstovat, a tím snižovat produkci skleníkových plynů. Ve Wildling Shoes i v Kokoze také ve svém přístupu dáváme důraz na lidi. Dbáme na firemní kulturu a staráme se o své zaměstnance, zákazníky i komunitu, protože bez nich by to nešlo.

Jak společně regenerujeme

V kořenech Wildling Shoes je konat regenerativní a prospěšnou činnost. Inspirují ostatní k udržitelnému životu a i z tohoto důvodu se nás rozhodli finančně podpořit. „Kokoza je svým založením velmi podobná naší organizaci a spolupráce s ní nám přijde jako správná cesta docílit našich závazků,“ říká Barbora z Wildling Shoes. V Kokoze věříme, že díky partnerstvím můžeme nejen vytvořit něco hodnotného, ale také zvýšit dopad. „Neženeme se za kvantitou, ale reálným dopadem. Chceme nabídnout možnosti a ukázat, co lze změnit v našem chování, abychom pěstovali a zpracovávali bioodpad s lehkostí a měli radost ze vzájemné spolupráce. Partnery si pečlivě vybíráme a jsme na ně hrdí,“ popisuje zakladatelka Kokozy Lucie.

Peněžní dar od Wildling Shoes věnujeme vzdělávání o udržitelném cyklu jídla na školách, protože věříme, že změna začíná odspodu, tedy od dětí. Peníze ale nejsou všechno. Wildling Shoes jsou odvážní inovátoři a jejich práci obdivujeme, proto jsme je požádali, aby nás zasvětili do svých organizačních procesů. My jim na oplátku nabídneme naše kompostovací know-how!

Jak jsme se do toho obuli

V Kokoze si potrpíme na dobrý standard, proto vše, co děláme, testujeme na sobě. A partnerství s firmami není výjimkou. Těší nás, že Wildling do roku 2025 usiluje, aby všechny používané materiály pocházely z obnovitelných zemědělských zdrojů. Rozhodli jsme se jejich boty vyzkoušet. Zatím to vypadá, že perfektně uzemňují, proto můžeme s hlavou v oblacích spřádat plány na letošní rok. Co o botách říkají členové našeho kokotýmu z vlastní bosonohé zkušenosti?

Lucie: „Už dlouho si přeju boty měkké jako peřinka a moje Elderberries mi tohle přání splnily. Nejlíp se spolu máme v přírodě. S vlněnou vložkou a teplými ponožkami se mi v nich skvěle šlape i v teplotách kolem nuly a nepromoknou. V zimě je nosím nejraději s teplými legínami a uvidíme, jak nám to spolu bude slušet na jaře se sukní.“

Monika: „Ve svých městských Blackbird botách chodím nejen po Praze, ale vyjdu v nich i na procházku přírodou nebo si v nich doma zacvičím. Baví mě, že nejsou moc rozšířené, a díky tenké podrážce cítím pevnou půdu pod nohama.

Anička: „Mám doma Elderberry a co se pohodlí týče, jsou jako papuče – lehké, příjemné a se zimní vložkou i teploučké.“

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků