Když chcete založit zahradu

jak na komunitni zahradu
Čím dál více lidí ve městě cítí potřebu být obklopeni zelení a relaxovat péčí o rostliny. Jestli to máte stejně, můžete i vy vykročit směrem k zelené městské oáze. Nebojte, nejste v tom sami! Jestli pro vaší komunitu chcete vytvořit zahradu, dali jsme dohromady desatero rad, které se vám do začátku určitě budou hodit. 

 

1. Najdi prostor

Prostor by měl být dobře dostupný, ideálně oplocený. Myslete i na umístění ve vtahu k světovým stranám a zastínění. Důležitý je zdroj vody a případně i dalších energií, pokud je budete potřebovat. V neposlední řadě hledejte vstřícného majitele.

2. Najdi lidi

Bez parťáků to v zahradě nepůjde, dlouhodobě se ukazuje, že ty největší držáci, jsou ti, co bydlí blízko zahrady.

3. Spočítej to

Nadšení je na začátku důležité, ale z něčeho je potřeba zaplatit první investice, nájem pozemku nebo vybavení. A ti, kteří mají v rámci projektu zodpovědnost, by měli za svou práci dostat odměnu. Členské příspěvky, sponzorské dary, obecní i státní granty a dotace nebo vlastní podnikání – to jsou různé možnosti, jak postavit zahradu finančně na nohy. Záleží na tom, s jakým cílem zahradu zakládáte, druhá sezona bude výzva.

4. Spolupracuj

V poslední době zahrad kvapem přibývá a je osvěžující potkávat se i s městskými zahradníky z jiných společenství, než je to vaše. Spolupracovat lze také s místními firmami, a dokonce i s úředníky je možné hledat možnosti spolupráce a vzájemné podpory.

5. Pozvi sousedy

Pěstování v městských a komunitních zahradách je protředkem pro setkávání se a proto k nim neodmyslitelně patří různé sousedské a společenské akce.

6. Není zahrada bez kompostu

Věděli jste, že až cca 40% vašeho domácího odpadu tvoří bioopad? Nezapomeňte na kompostér, bez kvalitního kompostu nebude pořádná úroda. Materiálu do kompostéru bude na zahradě dost a můžete přihodit i kuchyňský bioodpad z domácností zahradníků a lidí z okolí zahrady.

7. Vzdělávej se

Sezona je v plném proudu, kolegové zahradníci už jsou staří známí a pivo v členském bistru už jste mnohokrát otestovali, na záhoně vám ale zatím vyklíčila jenom řeřicha a materiál na výrobu kompostéru už čeká dva měsíce ve sklepě? Mnoho ze zahrad organizuje různé workshopy a kurzy – najděte si čas a vyražte se dozvědět něco nového.

8. Jedno rajče není neúspěch

Pěstování ve městě přináší aktivní trávení volného času a součástí úrody jsou především zážitky, i přesto je první pozitivní zážitek motivující a úroda čítající kusy nebo gramy nebo maximálně kila se také počítá.

9. Zapomeň na soběstačnost

Chtěli jste zdroj paprik, rajčat a bylinek pro celou rodinu po celý rok? Zapomeňte na komunitní zahradu a odstěhujte se z města. Komunitní nebo městská zahrada přináší mnoho benefitů, ale soběstační díky ní ve většině případů nebudete. Spolu s ostatními zahradíky můžete založit tzv. kápézetku (komunitou podporované zemědělství) a zdroj zeleniny zajistí zpřízněný zemědělec.

10. Inspiruj ostatní

Pěstujete a kompostujete ve městě? Mluvte a pište o tom, kam můžete – i to je způsob, jak přilákat další zájemce a rozšířit počet zahrad, objem lokální zeleniny, počet sousedských setkání nebo objem zkompostovaného bioopadu z města.

Vaše KOKOZA

Vyšlo v Lidových novinách 16.5.2014

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků