Jak funguje kompostovací toaleta Biolan v komunitní zahradě

Kompostovací toaleta Biolan v Komunitní zahradě Řepy je schovaná v krásně pomalované kadibudce

Kompostovací toaleta Biolan se konečně začíná více objevovat i v naší české kotlině. Najdeme ji na zahradách soukromých i komunitních, v lesních školkách, rekreačních oblastech a všude tam, kde chceme šetřit přírodní zdroje nebo třeba nemáme přístup k vodě. Vyzpovídali jsme Lukáše Pokorného, předsedu Komunitní zahrady Řepy, který nám pověděl o svých dvouletých zkušenostech s kompostovací separační toaletou Biolan pro členy a návštěvníky komunitní zahrady.

Proč jste se rozhodli pořídit kompostovací toaleta Biolan na Vaši zahradu a jak dlouho ji máte?

Hlavní motivací bylo zajistit větší komfort pro maminky s dětmi, které jsou na naší zahradě v jasné převaze. Máme ji už téměř dva roky.

Separační kompostovací toaleta Biolan je jako iPhone mezi suchými toaletami, protože je její design funkční a zároveň estetický. S láskou ji vyrábí finská rodinná firma Biolan s dlouholetou tradicí a fokusem na kompostovací řešení všeho druhu. Pořídit ji můžete na e-shopu Kokozy.

Jak jste ji získali a financovali?

Jak si každý dokáže představit, u položky ve výši téměř 20.000 Kč byla diskuze nad financováním zcela zásadní. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou kampaně za podpory Nadace Via na portálu Darujme.cz s názvem „I v komunitní zahradě je někdy potřeba soukromí“. Kampaň byla velmi úspěšná a vybrali jsme dostatek prostředků jak na nákup toalety, tak na malou „kadibudku“.

Vaše kadibudka je krásně pomalovaná. Čí je to práce?

S nápadem přišel fanoušek známého vídeňského umělce Hundertwassera, Michal Bureš, který navrhl budku vymalovat ve stylu „Hundertwasserhaus“ ve Vídni. Namalovali jsme ji společnými silami s dětmi a myslím, že se nám to velmi povedlo.

Kompostovací toaleta Biolan v Komunitní zahradě Řepy
Soukromí zajišťuje krásně pomalovaná kadibudka, ve které se ukrývá kompostovací toaleta Biolan. Zdroj: Lukáš Pokorný, Komunitní zahrada Řepy

Kolik lidí je ve Vašem spolku, tráví čas na komunitní zahradě a využívá toaletu?

Těžko říct, ale náš správce Petr Vondráček vynáší a čistí toaletu přibližně 2–4x ročně. Více je samozřejmě tekuté složky, takže se ta nádoba musí čistit častěji.

Kdo se o toaletu stará? Má svého správce?

Ano, jak už jsem uvedl, stará se o ni náš správce Petr, který má na starosti také celou zahradu. Je to záslužná práce, protože, jak už říkala naše kampaň, „i na zahradě je někdy potřeba soukromí“.

Nejčastější otázkou je, jestli toaleta smrdí? Jaká je Vaše zkušenost?

Osobně jsem byl velmi překvapen tím, jakým způsobem toaleta funguje. Je to hlavně díky Michalovi a Petrovi, kteří zajistili odvod vzduchu z toalety ven prostřednictvím malé roury. (Tato je součástí WC z výroby.) Samozřejmě, musíme instruovat uživatele tak, aby si dávali pozor a opravdu se snažili nemíchat tekutou a tuhou složku, protože právě smíchání obou těchto částí způsobuje zápach. To se občas stává a proces čištění to zkomplikuje.Takže je na to potřeba dávat pozor.

Co používáte jako zásyp po vykonání potřeby?

Kompostovací toaleta Biolan má zásobník na speciální druh štěpky, kterou se tuhá složka po každém „doplnění“ zasype.

Vyžaduje kompostovací toaleta Biolan speciální péči? Jak často děláte údržbu?

Ročně jde asi o 4 kompletní cykly čištění (vysypání a dezinfekce octem a vodou). Samozřejmě, pokud je to potřeba, čistí se častěji.

Kompostovaci toaleta Biolan
Kompostovací WC od firmy Biolan si lze zakoupit na e-shopu Kokozy. Zdroj: Biolan

Kam putuje obsah zásobníků, neboli tekutá a pevná složka? Jak využíváte výsledný materiál?

Obě složky zapravujeme do koňské mrvy, předem připravené jámy, kterou potom zahrneme. Výsledný materiál používáme nejdříve po roce jako hnojivo do zeminy k našim záhonům.

Jak byste zhodnotil Vaši zkušenost s kompostovací toaletou? Překvapilo Vás něco?

Osobně mě překvapilo nejvíce to, že kompostovací toaleta Biolan vůbec nezapáchá. Ale samozřejmě ještě jednou zdůrazním, že je nutné mít odvážlivce, který se bude o toaletu starat a na takového jsme měli na zahradě štěstí.

Děkujeme Lukášovi za rozhovor a přejeme, ať toaleta i nadále dobře slouží! Pokud byste chtěli vědět více o kompostovacích toaletách, přečtěte si náš předchozí článek nebo neváhejte kontaktovat naši kompostovací konzultantku Soňu na sona@kokoza.cz. Rádi vám zajistíme i prohlídku toalety Biolan.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků