Jak žila komunitní zahrada na Jižním městě v roce 2013

komunitni zahrada jizni mesto
Komunitní zahrada na Jižním městě se uložila k zimnímu spánku, který si po úspěšné sezoně zaslouží. Od dubna do konce října se zde potkávalo a pěstovalo asi deset zahradníků. Rok 2013 byl pro zahradu důležitým krokem k samostatnosti. Ze společně vybraných peněz jsme pořídili základní nářadí, vyřešili jsme zásobování vodou na zalévání. Komunitní zahrada prokázala svoji životaschopnost a přesvědčila i nové vedení Kulturního centra Zahrada, které s námi počítá ve svém areálu i do dalších let. Už teď je tak možné hlásit se a rezervovat záhonek nebo bedýnku na sezonu 2014.

 

Na záhoncích bylo letos vidět pěstitelské nadšení, ale už také zkušenosti nasbírané v předchozích rocích. Vypěstovali jsme bez potřeby chemického hnojení rajčata, cukety, dýně, hrášek, jahody, mrkev, brambory i topinambury, experimentovali jsme s netradičními bylinkami a na kompostu si našla své místo rebarbora. Společný bylinkový záhonek je přístupný všem, čerstvé oživení do své kuchyně si tu mohou natrhat nejen zahradníci, ale všichni kolemjdoucí.

Své plody začíná nést kompost založený před několika lety. Tím, že sem chodí kompostovat bioodpad lidé z okolí a ukládá se zde i tráva a listí z celého areálu KC Zahrada, máme dost výživného materiálu na přihnojení záhonků nebo naplnění bedýnek. A nemusíme kupovat drahý substrát. Vlna červencových veder ukázala jednu z velkých výhod komunitní zahrady – vzájemně si pomáhat a zastoupit se. Kdo zaléval, zaléval podle svých sil i ostatním.

Prostor, který může KC pro naší komunitní zahradu poskytnout, je omezený. Přesto se nám povedlo záhonky trochu rozšířit a k bedýnkám přidat další nádoby, takže v příští sezoně budeme moci přijmout zase nové zahradníky. Snažili jsme se, aby se i návštěvníci Kulturního centra cítili jako v opravdové zahradě. A tak vchod centra ozdobily mučenky, pod keři na jaře můžete narazit na medvědí česnek a u zídky roste máta pro všechny.

Společné téma propojilo dohromady všechny věkové generace. Lidi, kteří by se, nebýt zahrady, potkali na Jižním Městě jen stěží. Najít společný čas, který by vyhovoval všem, bylo náročné. Máme mezi sebou lidi zaměstnané, penzisty, rodiny s malými dětmi. Přesto se povedlo uspořádat několik společných setkání, která společnému pěstování dodala další rozměr. V areálu je možné po předchozí dohodě grilovat nebo udělat ohýnek.

Svátek sousedů vyšel na přelomu května a června do povodňových dešťů, díky přízni správce centra jsme ale vždy, když bylo potřeba, nalezli azyl pod střechou. V září jsme se zapojili do celopražské akce Zažít město jinak, což pomohlo představit naší zahradu úplně novým lidem. Poznali jsme zajímavého městského včelaře a mohli ochutnat domácí marmelády, nebo si vyrobit domácí kompostér, prostě strávit na Jižáku den úplně jinak než obvykle.

Komunitní pěstování je téma aktuální a společensky atraktivní. Během roku nás navštívila televize, o naší komunitní zahradě se píší vysokoškolské práce a vychází články. V Praze vyrůstají další městské a komunitní zahrady. S některými už se povedlo navázat první kontakt, spojit se s dalšími a uspořádat třeba nějakou společnou akci je určitě jedním z cílů pro příští rok.

V roce 2014 budeme chtít k pěstování přitáhnout další zájemce a představit naší zahradu co nejvíce veřejnosti. Informace o komunitní zahradě na Jižním Městě vychází od podzimu jednou měsíčně v časopise Klíč, zpravodaji MČ Praha 11. Zajímavosti z dění v zahradě i aktuality a plány na nadcházející sezonu na webu nebo Facebooku Kokoza, o.p.s.

Tento projekt získal v roce 2013 finanční podporu od Městské části Praha 11 v rámci Grantového programu v oblasti životního prostředí. Děkujeme!

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků