Zajímá vás, jak na míchání substrátu? V jeden červnový podvečer jsme se setkali na sousedském záhonku Archangelská ve Vršovicích. Chceme poznat nepoznaná zákoutí Prahy a dozvědět se něco o míchání substrátu. Zahradu si prohlížíme s Vilémem, který žije ve vedlejším paneláku a celý projekt rozjel. Obdivujeme výpěstky, úhledné cestičky, bambusové zákoutí, bohaté kompostéry a důmyslné nádrže na dešťovku, které jsou napojené na okapy okolních domů.
Nechce se nám věřit, že tu byl původně trávník pro venčení psů. U počátku jeho proměny byla láska k zahradničení a lpění na kvalitě životního prostředí. Tak se tu začalo kompostovat a vyrostl tu nejeden záhon. Spousta květin, pažitka, rajčata, česnek, ale vykukuje tu na nás i drobný fíkovník.
Jak to tedy je s tím substrátem? Může být jeden univerzální substrát na všechny druhy rostlin? Podle čeho se u výběru substrátu řídit? Lektorka Ivana nám vysvětluje, že každá rostlina potřebuje trochu jiné podmínky a to že platí i pro zeminu. Půda ovlivňuje naši úrodu víc, než si myslíme. Proto je výběr substrátu pro zahradníky a pěstitele tak důležitý. Třeba mrkev ve stejném substrátu jako rajče rozhodně nevypěstujeme.
Od teorie se dostáváme k praxi. Jak na to, aby byly naše rostlinky spokojené? Připravujeme si spoustu materiálu. Zeminu, kompost, písek, rašelinu, keramzit, kamínky, perlit. Ještě se rozhodnout, jaký substrát si chci namíchat. Na množení či na bylinky? Vysvětlujeme si příslušné poměry jednotlivých složek a jdeme na to. Vybíráme vhodný květináč, na dno poskládáme jako drenážní vrstvu kamínky a pak už jen odměřujeme, mícháme, hledáme na zahradě vhodnou sazeničku, přesazujeme, zalíváme, opečováváme a radujeme se. Tak ruce do hlíny, tři, dva, jedna, teď.
substrát pro množení; rašelina:kompost:písek – 2:1:2
Projekt je podporován Hlavním městem Praha.