Ovčí vlna a její využití (nejen) v zahradách

Ovčí vlna

Ovčí vlna plní hned několik důležitých funkcí, je ekologická, rozložitelná a do půdy dodává živiny. Další výhodou je, že se využije vlna, která by se nezpracovala do podoby příze a skončila pravděpodobně na skládce nebo ve spalovně.

Když jsme objevili na veletrhu Spoga Gafa roli ovčí vlny, naše srdce ekologických zahradníků zaplesalo.

Hlavním důvodem, proč se chovají ovce, není jejich vlna, ale především maso. Např. „Ve Velké Británii je velká část chovu ovcí na farmách zaměřena především na maso a vlna je brána pouze jako vedlejší produkt. Ve většině případů tvoří jen 4 % pravidelného příjmu z farmy.“ Navíc pouze určitý druh je možné zpracovat na přízi, a tak ovčí vlna tvoří velký podíl odpadu z chovu ovcí a většinou se nijak dál nezpracovává.

A proč z ovčí vlny vlastně máme takovou radost?

Často se nám stává, že v zahradách vidíme netkanou textilii v dobré víře položenou se záměrem vyhnout se plevelům na zahradě. Ale bohužel výsledkem je především neživá půda pod textilií a odolný plevel v ní. Na záhonech zůstává dlouhá léta, místo toho, aby se použila maximálně jen jako krátkodobé dočasné řešení. Časem se textilie rozpadá a její částečky v podobě mikroplastů zůstávají v půdě navždy a mohou se snadno dostat nejen do podzemních vod, ale i do trávicího traktu zvířat a lidí.

Ale o mikroplastech více jinde, třeba v našem podcastu (Loopa s Vojtou Kovalem).

Navíc rostliny vedle ní špatně prosperují, a přitom netkanou geotextilii není vůbec nutné použít! Vhodně vybrané trvalky se po pár letech zapojí tak, že ani úporný plevel vedle nich nemá šanci. Navíc, roli netkané geotextilie může převzít právě ovčí vlna, která má kromě potlačení růstu plevelů i spousty dalších výhod.

K čemu všemu můžeme ovčí vlnu využít?

 

  • mulčování – proti plevelu, proti odpařování vody
  • ochrana před slimáky
  • ochrana před okusem keřů a stromů zvěří
  • ochrana před silným jarním sluníčkem (místo bílého nátěru) i ostrým větrem
  • zateplení květináčů, aby rostlinám nepromrzl kořenový systém
  • pokud se vám do rukou dostal zanedbaný pozemek, který potřebujete rekultivovat, je právě vlna vhodným nástrojem
  • ke zvýšení produkce a životaschopnosti rostlin i proti poškození škůdci
Ovčí vlna
Ovčí vlna je skvělá k rostlinám, chrání je a vyživuje. Zdroj: Magdalena Velátová

Co je mulčovací ovčí vlna?

Jedná se o textilii, která je ze 100 % vyrobena z přírodní ovčí vlny z Polska a Maďarska. Vyrábí se právě v Polsku.

 

6 specifik ovčí vlny, resp. textilie z ní:

  1. Její pH je spíše zásadité, proto se hodí k zelenině (např. rajčata, papriky, jahody, saláty, hrášek, mangold, ale i trvalky), ačkoli u rostlin, které milují kyselou půdu (borůvky, azalky, rododendrony, hortenzie), se jí raději vyhněte.
  2. Nepraná surová vlna obsahuje několik hlavních živin, které jsou pro rostliny životně důležité. Nejvyšší příčky zaujímají dusík a draslík, a proto mají z hnojení ovčí vlnou radost především rostliny náročné na živiny jako rajčata, dýně nebo papriky a okurky. Zastoupeny jsou také síra, fosfáty a hořčík. Ovčí vlna zpracovaná do textilie už praná je, ale s dodáním živin v menším množství rozhodně počítat můžete.
  3. Oproti ostatním přírodním vláknům má výborné termoizolační vlastnosti
  4. Vlna je schopna pohltit vodu až do 35 % vlastní hmotnosti (Zdroj: bakalářská práce)
  5. Ovčí vlna obsahuje vysoký podíl lanolinu a díky tomu je samočisticí. Vlněná vlákna, tvořená především keratinem, zabraňují množení virů a bakterií. Vlna samotná tak odstraňuje zárodky virů a bakterií, které by jinak mohly napadnout rostliny a následně zničit nebo snížit úrodu.
  6. Zpracovanou do tkaniny ji můžete stříhat do potřebných tvarů.

 

Jak textilii z ovčí vlny použít?

  • Rozložte BIO ovčí vlnu a nastříhejte ji na potřebnou velikost. Vystřihněte malé křížky pro rostliny (podle vašich potřeb). Rostlinu zasaďte a zalijte.
  • BIO ovčí vlnu můžete použít také k ovinutí stromů a keřů. Je to skvělý izolační materiál, který chrání před mrazem a odpuzuje slimáky.
  • BIO ovčí vlnu lze použít také na květináče. Nahoře, jako ochranu rostliny mulčováním, nebo dole, kde pomáhá odvádět přebytečnou vodu. Můžete ji také omotat kolem květináče jako tepelnou izolaci.
  • Během třeskutých mrazů můžete vystřižený obdélník z BIO ovčí vlny přidat také navrch do subpodu. Pomůže uvnitř udržet žížalám více tepla.
Ovčí vlna
Ovčí vlna v pozdním letním odpoledni zdroj: Magdalena Velátová

Jaké jsou nejčastější otázky, které nám pokládáte?

Ještě než jsme dali vlnu na svůj e-shop, ptali jsme se vás, zahradníků, a obratem jsme dostali otázky, které vás zajímají. A my na ně odpověděli.

  • Kolikrát lze vlnu použít? Materiál je vytvořen tak, aby sloužil minimálně 3 sezóny (říkáme v sezónách, ne kolikrát, protože za tu dobu ji můžete použít, kolikrát chcete), a přirozený rozklad probíhá postupně. Když ponecháte vlnu v půdě, neznamená to, že zmizí během jednoho dne, ale že se v půdě za nějakou dobu sama rozloží.
  • Mohu nechat vlnu v záhoně? Ano, vlna se v záhoně časem plně rozloží na živiny pro rostliny.
  • Jaké je složení výrobku? Jedná se o 100% ovčí vlnu z Evropy, vyrobenou v Polsku.
  • Jaká je tloušťka? Jde o tkaninu o hustotě 250 g/m2. Tloušťka materiálu je v suchém nezmáčknutém stavu 5 mm, při zmáčknutí 1 mm.
  • Jaká je nasákavost vody? Výrobek má schopnost absorbovat vodu. Pokud ho položíte na něco mokrého, voda bude vstřebávána. Vlna dokáže absorbovat až 3× více vody v porovnání se svou hmotností. Pokud tedy 1 m2 váží 250 g, může absorbovat až o 750 g více vody. Pomáhá tím regulovat vlhkost v suchých obdobích. Vodu bude do půdy uvolňovat postupně. Povrch půdy zůstane déle vlhký, čímž vlna funguje jako sofistikovaný mulč.
  • Co znamená, že obohacuje půdu o živiny? O jaké živiny? Výrobek je přírodní, svým rozkladem navíc pro rostliny zajišťuje živiny jako kompost. Ovčí vlna také vytváří vrstvu humusu, která se často používá jako hnojivo. Pro větší pohnojení záhonů hned v první sezóně použijte kompost na půdu ještě před položením vlněné textilie.

 

Zdroj:

https://docs.google.com/document/d/19D7v6AHNU7ewT0652XbXo1_WaLA7apk4/edit

Bakalářská práce: https://dspace.tul.cz/server/api/core/bitstreams/eefaced9-53de-4425-80ef-f286d30d243f/content

Odkazy:

Loopa o bioplastech, jehož součástí je i téma vlna: https://ceskepodcasty.cz/episode/3BJURAZXB9mZAmDBzuVy

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků