Na zanedbaném polním pozemku v soukromém vlastnictví na pískovcové výspě nad místními rybníky nejprve začali zahradníci pást koně, aby pozemek nenechali ležet ladem. Hnůj a rostlinný materiál kompostovali a připravili vyvýšené záhony, na kterých se počítalo s pěstováním zeleniny.
Ze soukromé zahrady se vyvinula komunitní
Nakonec zjara 2018 zjistili, že hnoje a záhonů je příliš mnoho na to, než aby je ve dvou zvládli obdělávat. Tak se rozhodli otevřít vznikající zahradu veřejnosti a v dubnu téhož roku vznikla Komunitní zahrada Pastvina.
Azyl pro zvířata v komunitní zahradě
Vedle komunitních zahrádkářů přibývalo i množství opuštěných, nechtěných a zanedbaných hospodářských zvířat, a tak zahrada přidala i zvířecí útulek. Momentálně tam bydlí něco přes dvě stovky zvířat, které je možné si virtuálně adoptovat a přispět tak na všestrannou péči o ně.
Permakultura v praxi
Podle permakulturních principů vybudovali společnou zeleninovou zahradu a na pozemku ve vlastnictví obce za pomoci krajinné architektky vysázeli z grantu od MŽP jedlý les. Nyní se starají o pozemky o celkové rozloze kolem 4,5 hektaru, obvykle zapůjčených sousedy, a stále rostou. Když sousedé viděli, jak zahrada funguje a pozemky prosperují, začali zapůjčovat ty vlastní, sousední.
Seriál příkladů dobré praxe podpořilo hlavní město Praha.