Zahrada Huertos en Barcelona

komunitní zahrada Barcelona
Většina z vás zamíří do Barcelony pravděpodobně pro skvělou kombinaci města a moře, architektury a dobrého jídla a samozřejmě nesmím zapomenout na slunce téměř po celý rok. Mě do katalánské metropole přivedla souhra několika okolností a hlavně zvědavost a chuť prozkoumat místní komunitní a městské zahrady.

 

V Barceloně jsem během neopakovatelných cyklo vyjížděk viděla stavební proluky, polorozbořené domy a nevyužité plochy, není se tedy čemu divit, že často tyto prostory vezmou místní do vlastních rukou a promění je v prosperující zahradu a to často přímo v centru města, například nedaleko turisty tak oblíbené Sagrada Familia.

Intenzivně jsem během svého pobytu v Barceloně propátrala také vody místního internetu a objevila desítky dalších zahrad, které často zakládají jak aktivní místní lidé, tak město Barcelona. Vyměnila jsem si e-maily a zkušenosti s Hernanim z projektu refarmthecity, který stál u zrodu komunitní zahrady v Tarragoně a nyní chystají další v Barceloně, vyrazila jsem se podívat i na prostor, kde by jejich zahrada měla na začátku roku začít růst. Osobně jsem mluvila s zakladateli nebo provozovateli tří komunitních zahrad a další zahrady jsem si prohlédla alespoň přes plot, většina otevírá jedenkrát týdně. V době, kdy jsem do Barcelony vyrazila já, probíhala La Merce, několikadenní slavnosti města Barcelona spojené se státním svátkem, který nečekaně ctí i alternativci z řad provozovatelů zahrad. Otevírací dobu městských zahrad se zase dozvíte až přímo na místě a často bez uvedení konkrétního času, i to je Barcelona:).

Podívejte se zatím na miniochutnávku fotek z mého výletu a v následujících týdnech se můžete těšit na reportáž ze squaterské zahrady a sociálního centra Can Masdeu, lokální Hort del Forat nedaleko metra Jaume, podobně laděnou Hort Fort Pienc. Přidám i informace o městských zahradách, které spravuje samotné město Barcelona, je jich desítka a město v nich vytváří v možnosti pro místní seniory, alespoň přes plot jsem si prohlédla zahradu nedaleko Olympijského stadionu na Montjuic.

Také se ptáte, co stojí za tak častým výskytem městských a komunitních zahrad ve Španělsku, resp. v Barceloně? Zásadní faktory jsou podle mne teplé podnebí, které umožňuje pěstovat po celý rok, squaterská tradice, aktivní život ve veřejném prostoru a inovativní správa města. O tom všem si povíme v dalších článích.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků