Zahrada mezi paneláky

komunitni zahrada

Komunitní zahrada na Jižním městě je naším prvním pilotním projektem, na kterém jsme úzce spolupracovali se Zahradou, o.p.s.. Ta donedávna organizovala veškerý kulturní program v KC Zahrada a městské zahradničení vnímá také jako jednu z aktivit podporující komunitní život.

Proto jsme se spojili a vytvořili tak na přilehlém pozemku kulturního centra skvělou příležitost pro všechny zájemce o pěstování vlastní zeleniny, drobného ovoce a bylinek ve městě. Sezónu jsme odstartovali v dubnu 2012 úvodním setkáním pro již rozhodnuté zahradníky, ale i ty zvídavé, kteří si přišli poslechnout, co máme vlastně v plánu.

Na relativně malém prostoru, který jsme měli pro pěstování k dispozici, jsme městským zahradníkům nabízeli jak pěstování na dvou políčcích, tak v boxech a dalších vhodných nádobách. Nakonec se sešlo kolem dvaceti zájemců, kteří od května do října pravidelně navštěvovali naší malou komunitní zahradu. Potkávali se zde rodiny s dětmi, mladí, lidé ve středním věku, ale i senioři, prostě byly mezi zahradníky zastoupeny všechny věkové kategorie, což přispělo k předávání zkušeností s pěstováním mezi generacemi. Důležité bylo, že si každý pěstoval na svém, pouze jeden díl byl společný a tam jsme založili bylinkový záhonek.

Kromě pěstování se v naší zahradě samozřejmě také kompostovalo a to nejenom rostlinný odpad ze zahrady, ale i bioodpad z kuchyní od lidí, kteří bydlí v těsné blízkosti zahrady. Ti ho do tříkomorového proutěného kompostéru donášeli každý týden. Třikrát za sezónu jsme kompostér překopali a v říjnu jsme sklidili skvělé hnojivo pro další sezónu.

Během zahradní sezóny proběhlo i několik akcí, během kterých měli místí skvělou příležitost více se poznat. Na začátku června jsme společně oslavili mezinárodní svátek sousedů a na konci září byla naše zahrada jedním z mnoha míst, kde mohli lidé Zažít město jinak. Naše aktivity jsme prezentovali také na „Street for art“. Lidé si pod naším vedením vyráběli samozavlažovací nádoby z odpadového materiálu a ještě si do nich zasadili rajče.

A co nás čeká letos? Rádi bychom místním zahradníkům předali veškerou odpovědnost za jejich komunitní zahradu a podpořili je nabídkou workshopů pro městské pěstitele, na kterých si budou moci rozšířit obzory o tom, co všechno se dá ve městě vymyslet, když chce člověk pěstovat nebo kompostovat.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků