Komunitní kompostování na Praze 6 II

2023 ∙ Grantový projekt ∙ Neaktivní
Integrační dílna

Městská část Praha 6 ve spolupráci se společensky prospěšným podnikem Kokoza rozhodli navázat na úspěšný pilotní projekt z roku 2021 a již na konci dubna 2023 proběhne instalace dalších tří komunitních kompostérů. Městské zahradní kompostéry s kódovými zámky brzy najdete ve vnitrobloku Břevnovská, ul. Arabská a ul. Volavkova. Sousedé z těchto lokalit tak budou brzy moci zdarma odevzdávat vytříděný bioodpad a měnit ho na poklad, voňavý kompost.

„Spolupráce s městskými částmi nás baví, jelikož je to efektivní způsob, jak kompostování dostat mezi lidi a mít tak velký dopad na společnost. Proto jsme vděční, že se s námi do projektu komunitního kompostování pustila Praha 6 už podruhé. Děkujeme!“ – Radka Pokorná, ředitelka Kokozy

Jaký je hlavní cíl tohoto projektu?

Kompostováním předcházíme vzniku odpadu, který už nebude muset hnít na skládce nebo se smažit ve spalovně. Naše slupky nejsou odpad, ale cenná surovina, kterou můžeme přeměnit v kvalitní hnojivo a vrátit jej do půdy. V rámci tohoto projektu mohou obyvatelé Prahy 6 přinášet svůj bioodpad do zahradních kompostérů zcela zdarma. Tým Kokozy seznámí sousedy se základy kompostování v rámci workshopů či praktických ukázek zaměřených na správnou péči a poskytne online podporu, díky které zvládne kompostovat opravdu každý. 

Kde komunitní kompostéry najdete?

Jak fungují komunitní kompostéry?

Každý kompostér může sloužit až 50 domácnostem. Všechny kompostéry mají tři komory s uzamykatelným zámkem na kód a jsou vyrobeny z modřínového dřeva v integrační dílně Kokozy, která zaměstnává osoby s duševním onemocněním.

oddenky

Jak se přihlásit do komunitního kompostování?

Pokud bydlíte na Praze 6 a rádi byste se stali součástí komunity, která bude mít ke kompostérům přístup, vyplňte přihlašovací formulář, případně kontaktujte přímo Kokozu na telefonním čísle +420 724 994 464 nebo na emailu info@kokoza.cz. Přihlašovat se můžete do naplnění kapacit.

Jak se stát správcem kompostéru?

Úkolem této respektované funkce je dohlédnout na hladký průběh kompostování. Správci jsou vždy dva pro každou lokalitu a kompostovací konzultanti z Kokozy jsou jim po celou dobu oporou. Pokud vás láká stát se správcem kompostéru, nezapomeňte to zmínit ve formuláři. Bližší informace o tom, co funkce správce obnáší, se dočtete na blogu Kokozy v článku:
Co znamená být správcem kompostu
.

Přihlášené kompostovací nadšence budeme v průběhu jara 2023 kontaktovat.

Projekt probíhá ve spolupráci s městskou částí Praha 6.

Zpět na stránku projektů