menu
CZ

Zdravá komunita

Podporujeme komunitní zahrady jako místa, kde se pěstují voňavá rajčata i dobré sousedské vztahy. Od roku 2012 jsme stáli u zrodu 15 zahrad v Praze i mimo ni, dalším jsme pomohli vyrůst.

Veškerou naší zkušenost jsme vtělili do knížky Pěstujeme ve městě, kde najdete postupy, jak osadit balkon, založit sousedský záhon nebo celou komunitní zahradu.

Zakládání komunitních zahrad chceme usnadnit nejen aktivním sousedům, ale i úřadům a městským částem, které jejich vznik podporují. Proto jsme na zadání MHMP vytvořili Metodiku zakládání komunitních zahrad, která pomáhá obě strany provést celým procesem krok po kroku, od legislativy až po péči o komunitu.


Koncept komunitní zahrady Vidimova je od svého počátku integrační. Lidé z komunity, kteří společně pěstují na zahradě ve vyvýšených záhonech ví, že část našich zaměstnanců, jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Potkávají se společně každý čtvrtek na brigádách na zahradě. Komunita je tak přirozeně propojená. Lidé různého věku a různých zkušeností se potkávají na zahradě, vyměňují si recepty na koláč či sazenice ze záhonů.

Také na společenské akce pro veřejnost cíleně zveme lidi se zkušeností s duševním onemocněním, aby získali přirozenou možnost, jak se zapojit do běžného života.

team