menu
CZ

Pojďte na stáž do společensky prospěšného podniku

Zajímá vás, jak fungují společensky prospěšné podniky zevnitř, jak se zakládá komunitní zahrada, ale také možnost zabořit ruce do hlíny a být součástí realizací zajímavých projektů či farmařit? Od toho jsou tu stáže, které mohou trvat třeba jen pár dní, týdnů, ale i několik měsíců. A to nejen v čase blížících se prázdnin. Člověk si dá digitální detox, naučí se spoustu nového, a hlavně získá vlastní jedinečnou zkušenost, kterou z knih a internetu prostě nevyčte.


Stáž v Kokoze

V Kokoze vítáme stážisty už od nepaměti. Naposled to byla Katrin z Waldorfského lycea, která si posvítila na proofreading našeho webu a tematické rešerše, Ola z Kytek od potoka, která nahlédla pod pokličku sociálního podniku, Daniel z USA, který byl zapálený pro komunitní zahrady, nebo třeba Lenka, která nám zpracovala článek Pod pokličkou kurzu výroby vermikompostéru. Vše funguje na domluvě a přátelské dohodě, kolik času a které dny chcete stáži věnovat. Podle toho, co vás nejvíce zajímá, se nastaví plán, schůzky se členy týmu a spolupráce, která bude přínosná vám i Kokoze. Můžete zakusit práci v kanclu, v dílně nebo v terénu na zahradách. Ze stážisty se také může stát kolega navždy, mrk mrk. Chcete to zkusit? Ozvěte se nám na info@kokoza.cz. Většinu stáží nám zaštiťuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Můžete třeba zkusit šířit osvětu na našich edukačních stáncích.

Stáž na komunitní zahradě 

Taková práce na zahradě je nekonečná, ale smysluplná a zenová činnost. Není to jen o pěstování, péči o půdu a kompostování, ale také o organizaci celé věci a práci s komunitou. Věřte, že právě komunitní zahrady vás milerády zasvětí do svých aktivit. Jen v Praze je zhruba 40 komunitních zahrad (2019). Za těmi většinou stojí parta nadšenců v podobě nějakého spolku či organizace. Při výběru můžete kouknout do mapy komunitních zahrad a kompostérů mapko.cz. Neváhejte kontaktovat přímo koordinátory zahrad nebo Kokozu, a my vás pak propojíme. Jako tip dáváme KZ Kuchyňku v Troji nebo MetroFarm v Holešovicích. 

Můžete taky přičichnout k práci na komunitní zahradě.

Stáž na farmě 

Chcete kromě rostlinného světa i trochu zvířátek? Pokud vám nestačí žížaly, tak koukejte po farmách. Náš kolega Ondra má čerstvou zkušenost z pětidenní stáže na Biostatku ve Valči. Pokud vás zajímá systém KPZ, tedy komunitou podporovaného zemědělství, koukněte třeba na Svobodný statek nad soutokem či KomPot. Anebo jsou vaší srdcovkou luční kvítka? U Kytek od potoka si můžete odpočinout od kancelářské práce nebo se naladit na chod hospodářství.

Anebo můžete prozkoumat, jak fungujeme zevnitř.

Stáže v sociálních podnicích podporuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Mrkněte na jejich adresář sociálních podniků a najděte si ten svůj.

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
11.03.2012

Kristina Řešátková popisuje svou zkušenost s vermikompostování pro časopis Ekolist, čtěte celý článek zde:http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vermikompostovani-kdyz-se-o-bioodpad-staraji-vase-zizaly Číst dál >

Soňa Valčíková
24.04.2020

Jak aplikovat koncept uzavřeného cyklu jídla (UCJ) do prostředí restaurací a kaváren je téma, kterým se zabývá náš projekt s názvem UCJ v provozu. Naše svatá trojice, jídlo, pěstování a kompostování, se díky tomu vydává na ... Číst dál >