menu
CZ

Kokoza se vzdělává v oběhovém hospodářství

Téma cirkulární ekonomiky neboli (hezky česky) oběhového hospodářství více a více prosakuje i do českého prostředí. Díky kurzu celoživotního vzdělávání Oběhové hospodářství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze se mohou zástupci firem, organizací a institucí v tomto oboru vzdělávat, aby pak principy cirkulární ekonomiky aplikovali do svých provozů. Za Kokozu do školní lavice usedla naše kompostovací konzultantka Soňa.

Soňa s hnědým pokladem.

Kde se vzal kurz Oběhové hospodářství

Ambasadorem cirkulární ekonomiky v českých luzích a hájích je jednoznačně Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) v čele se Soňou Jonášovou. Právě INCIEN ve spolupráci s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha a společnostmi SUEZ a Veolia stojí za vznikem kurzu, jehož první ročník odstartoval v roce 2017. 

Schéma cirkulární ekonomiky (zdroj : https://incien.org/cirkularni-ekonomika/).

Hlásíme se do kurzu

Po kurzu jsme v Kokoze pokukovali už pár let. Téma cirkulární ekonomiky vnímáme jako silný koncept, který prochází celou Evropou, a my nechceme zůstat pozadu. Naopak cítíme, že právě uzavřený cyklus jídla, pěstování a kompostování mají v cirkulární ekonomice své místo. Vzdělávání je pro náš tým obecně velmi důležité, pomáhá nám posilovat naše know-how a nabízet kvalitní služby. Velkým lákadlem pro nás byla také možnost dozvědět se více o anylýze životního cyklu, tzv. Life Cycle Assessment (LCA), a to přímo od gurua této metody, pana Vladimíra Kočí. Závěrem kurzu Soňa zpracovala seminární práci na téma Bytové domy a cirkulární ekonomika, protože právě bytové domy a SVJ jsou předmětem našeho aktuálního projektu SVJ Kompostuje!. 

V kabině jeřábníka 

Kromě několika výukových bloků, které byly tvořeny přednáškami odborníků ze světa nejrůznějších environmentálních témat, se několikrát vyrazilo do terénu. Proběhla návštěva Ústřední čistírny odpadních vod v Praze či dvoudenní výjezd na Moravu. Navštívili jsme bioplynovou stanici, několik recyklačních center a linek. V brněnské spalovně, tedy zařízení na energetické využití odpadu SAKO Brno, jsme se dostali i do kabiny jeřábníka, kde mu můžete koukat přes rameno a v přímém přenosu vidět, jak s obřím drapákem nabírá odpad. Při pohledu na hory odpadu se člověku tají dech a hlavou se honí hodně myšlenek.

Co spolužák, to expert 

Kurz je unikátní už jen tím, kdo na něj chodí. Ve třídě nás bylo kolem 30. Odpadoví ekologové z firem velkých i malých otevřeně sdíleli své zkušenosti z vlastních provozů. A to je velmi cenné. Kromě technologických oborů byli zastoupeni i odborníci z konzultačních firem, médií, designérských studií apod., zkrátka ti, kdo chtějí přispět ke společenské odpovědnosti a zavést principy cirkulární ekonomiky. Sdílení zkušeností, navazování spolupráce či přátelství je nečekaný bonus navíc. Tak pokud to i vám dává smysl, tady je přihláška do 4. ročníku.Tento článek vznikl v rámci projektu SVJ kompostuje!, který byl podpořen Magistrátem hl. města Prahy.

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Soňa Valčíková
22.10.2019

Možná už jste tohle podivné slovní spojení zaznamenali a tušíte, že řeč bude o tekutém hnojivu, které můžeme získat při vermikompostování. K žížalímu čaji by se hodil marketingový slogan deodorantu Old Spice: „Důkaz místo ... Číst dál >

Denisa Lešková
09.08.2019

Neuvěřitelný milion tun! Víc než 500 kilo na jednoho obyvatele. Tolik kompostu už se ve Vídni podařilo vytvořit od roku 1991, kdy rakouská metropole svoz bioodpadu zavedla. Kompost pak využívá k péči o městkou zeleň, ale ... Číst dál >