Nový zákon o odpadech podporuje třídění odpadu více než ten předchozí. Jeho součástí je také povinnost pro firmy, školy nebo obce třídit bioodpad. To znamená, že úkolem firmy je umožnit třídit bioodpad nejen zaměstnancům, ale třeba i návštěvníkům. Prvním krokem je provést audit bioodpadu, aby zástupci firem zjistili, jaké řešení je pro organický odpad to nejvhodnější. Následuje hledání individuálních řešení. Pro inspiraci jsme poprosili naše tři partnery Aleše z GasNetu, Barboru ze SKANSKA a Štěpána z ING – aby nám prozradili, jak bioodpad třídí u nich v kanceláři. Všem třem velmi děkujeme za to, že nás nechali nahlédnout do zákulisí, a vy se tak můžete inspirovat pro hledání vlastních firemních řešení.
GasNet bude kompostovat na všech pobočkách v ČR
Největší distributor zemního plynu v České republice GasNet se pro naplnění strategie na podporu biodiverzity a snížení směsného odpadu řídí vlastním interním programem Green GasNet. Třídění bioodpadu pro ně byl jasný krok, jelikož se jedná o jeden ze zdrojů při výrobě bioplynu a následně biometanu, který bude hrát v budoucnu roli jako alternativní zelený plyn.
Náš David se spojil se specialistou ESG Alešem Mrkvicou a po společné schůzce vyhodnotili, že v GasNetu má smysl kompostovat. Předejdou tak vzniku dalšího odpadu a ušetří za svoz bioodpadu třetími stranami. Celý proces nastartovala Kokozí konzultantka Kristýna, která v rámci workshopu zasvětila zaměstnance do tajů kompostování.
V GasNetu zatím začali kompostovat na prvních 3 pobočkách, kde testují 3 různé kompostéry. Do největší z nich, která má nad 100 zaměstnanců, umístili dřevěný tříkomorový kompostér z naší integrační dílny, do druhé jeho menší dvoukomorovou verzi a na pobočku s počtem zaměstnanců v nižších desítkách umístili otočný kompostér JORA 270. Výhledově se chtějí pustit do kompostování na všech pobočkách v České republice. Podle výpočtů by tím totiž dokázali uspořit až 50 % nákladů, které by jinak museli zaplatit za svoz organického odpadu.
A co říkal o naší spolupráci Aleš Mrkvica? „Kokoza nabízí pro firmy komplexní řešení, jak správně uchopit třídění bioodpadu a mluvit o něm se zaměstnanci. Využili jsme možnosti nabízených webinářů a konzultací jak s úvodem do celé problematiky, tak s nastavením konkrétních praktických řešení ušitých na míru charakteru naší společnosti.“
SKANSKA má udržitelnost v DNA
Se SKANSKA jsme parťáci již několik let. Tato stavební firma původem ze Švédska miluje zelená řešení a přistupuje k nim komplexně. Na stavbě třídí přes 90 % vyprodukovaného odpadu, začali vyrábět a používat recyklovaný beton a pro lidi, kteří bydlí v jejich domech a bytech, budují ve spolupráci s Kokozou komunitní zahrady a vyvýšené záhony, aby mohli ve městě zahradničit a kompostovat.
V neposlední řadě se poctivě pustili i do třídění nejrůznějšího odpadu ve svých kancelářích. Najdete tu sběrné nádoby na papír, plast, sklo, hliník, drobný elektroodpad a díky naší Radce i bioodpad! Více jak 70 kmenových zaměstnanců má tak možnost vyhazovat nejrůznější odpad od „hnízd“ u kopírek, které jsou vzdálené jen pár kroků od pracovních stolů.
Ve SKANSKA zkombinovali dvě metody třídění organického odpadu – najdete tu hnědou popelnici a v kuchyňce zelený vermikompostér Urbalive. Ohryzek z jablka od svačiny, čajové sáčky nebo kávovou sedlinu si tak odvezou popeláři, nebo si na nich pochutnají kalifornské žížaly, jež z bioodpadu udělají výživný vermikompost. Tím pak ve SKANSKA krmí pokojové rostliny v kancelářích.
Pěstování a (vermi)kompostování si velmi oblíbila Bára z marketingu. „Městské zahradničení, osázené balkony a (vermi)kompostování přináší psychický odpočinek, kvalitní domácí produkty a pěstují vztahy v komunitách. Mimochodem – znáte lepší aktivitu, jak přivítat jaro, než osázením truhlíků na balkoně? Zkuste jít letos o krok dál a vyrobte si vlastní vermikompostér! Pomocnou ruku najdete třeba zrovna u Kokozy.“
ING pěstuje a kompostuje na střešní terase
Banka ING začíná s udržitelností u sebe. Za jeden z cílů si klade motivovat a inspirovat své zaměstnance, proto se snaží myslet i na detaily. Nádoby na tříděný odpad na pracovišti jsou tady samozřejmostí. Na úklid se používají pouze ekologické čistící prostředky a do vozového parku ING koupili jedno plug-in hybridní a jedno čistě elektrické auto.
S pomocí našeho Davida a Štěpána Fuksy, který v ING zastává roli Procurement & Facility Specialist, se pak tato banka stala doslova zelenou. Využili jsme potenciál krásné střešní terasy a společně na ní rozjeli komunitní zahrádku s bylinkami pro jejich zaměstnance. Naše kompostovací konzultantka Kristýna zaměstnance naučila také kompostovat, protože se ING k zahrádce rozhodlo pořídit i otočný kompostér JORA 270. Tím výrazně snížili objem směsného odpadu a navíc získali černý poklad pro své záhony – kompost.
„Při auditu bioodpadu jsme zjistili, že až 40 % netříděného odpadu tvoří organická složka. To nám pomohlo s výběrem kompostéru. Kompost z něj používáme na naší komunitní zahrádce, ze které mají všichni ve firmě velkou radost,“ chválí si Štěpán Fuksa.
Chcete také řešení na míru? Ozvěte se naší Radce.
V Kokoze máme více jak 10 let zkušeností s budováním zelených a jedlých měst. Pokud hledáte vhodné kompostovací řešení pro vaši firmu, napište Radce Pokorné, ředitelce Kokozy, na radka@kokoza.cz. Ráda s vámi probere veškeré možnosti a navrhne, jak bychom to mohli společně vymyslet.