Jak podat grant na zahradní kompostéry

Komunitní zahradní kompostér Praha 6 v ulici Velflíkova

Věděli jste, že od září můžete podávat přihlášky o grant na komunitní a zahradní kompostéry? Ministerstvo životního prostředí vypsalo novou výzvu k pořízení kompostérů. O dotaci mohou žádat hlavně obce, městské části, dobrovolné svazky obcí, obchodní společnosti nebo družstva 100% vlastněné veřejnoprávními subjekty.

V Kokoze pomáháme lidem ve městě pěstovat a kompostovat již deset let. Z naší zkušenosti podobné výzvy často končí rozdáváním nejlevnějších kompostérů lidem bez jakékoliv podpory. Výsledkem je většinou jen hromada zpráv v naší emailové schránce o tom, proč kompostéry nefungují. Obyvatelé totiž často obdrží plastový zahradní kompostér, který nevědí, jak správně používat, a kompostování se jim proto nedaří. Do budoucna jsou demotivovaní kompostovat a třídit bioodpad. A to my nechceme! Připravili jsme proto průvodce kompostéry, který vám poradí, jak nejlépe grantu využít.

Proč má domácí kompostování smysl?

Lokální zpracování bioodpadu pomocí kompostování je z ekonomického a energetického hlediska šetrnější. Je omezen negativní dopad na životní prostředí. Bioodpad není potřeba nikam přepravovat a nehrozí, že skončí na skládce, kde se podílí na vzniku skleníkových plynů. V těchto souvislostech je kompostování vnímáno jako efektivní nástroj v kontextu zmírnění negativních dopadů klimatické změny.

Navíc podle Zákona o odpadech (§ 59 odst. 3) jsou obce povinny zajistit, aby v roce 2025 vytříděné recyklovatelné složky tvořily alespoň 60 % z celkového množství komunálních odpadů. Do výpočtu podílu může být zahrnut rovněž bioodpad odkládaný na domácí komposty.

Každý komunitní kompostér je zabezpečen kódovým zámkem. Heslo zná pouze komunita.

Kompostovat jde i na sídlištích

I na sídlištích, kde lidé nemají k dispozici zahrady, se dá jednoduše kompostovat. Stačí, když se vytvoří komunita, která chce s kompostováním začít. Tento způsob se nazývá komunitní kompostování. Kromě praktických výhod zpracování bioodpadu, utužuje komunitní kompostování také dobré sousedské vztahy, poskytuje environmentální vzdělávání a zvyšuje zájem obyvatel o své okolí.

Jak vybrat vhodný kompostér?

Na trhu naleznete mnoho typů zahradních kompostérů – otočné, dřevěné, plastové. Velké zahradní kompostéry ze smrkového dřeva jsou nejvhodnější do městského prostředí. Například tříkomorový kompostér je vhodný přibližně pro 40–50 rodin. Více komor usnadní přehazování kompostu. Kompostér si totiž sám řekne, kdy už je čas plnou komoru přehodit do té vedlejší. Jeho dřevěná konstrukce je navíc doplněna pletivem proti případnému útoku hlodavců. Každý kompostér je také opatřen kódovým zámkem. Díky tomu, zamezíme znehodnocování kompostu nevhodným odpadem a uhlídáme kapacitu. Na výrobě a instalaci zahradních kompostérů se podílí integrační dílna organizace Kokoza zaměstnávající lidi se zkušeností s duševním onemocněním.

Pokud se již rozhodnete pro plastový kompostér, nekupujte ten nejlevnější, ale zainvestujte do nějakého sofistokavanějšího z odolného materiálu. A nezapomeňte, že i kompost v plastovém kompostéru je potřeba dvakrát do roka přeházet a udržovat v něm správnou skladbu materiálu. V Kokoze můžeme doporučit například otočný kompostér Culbuto, kterým místo přehazování stačí pouze otočit.

Potřebujete pomoci s výběrem? Stáhněte si zdarma do našeho průvodce kompostéry.

Komunitní zahradní kompostér na Praze 3
Tříkomorový dřevěný zahradní kompostér na Praze 3

Vzdělávat o kompostování je základ

V Kokoze nás zajímá dopad. Aktivně ho měříme a naším dlouhodobým cílem je změnit názor veřejnosti, aby považovala bioodpad za zdroj, a ne za odpad. Sníží se tak emise a naše půda to ocení. Pokud obyvatelům poskytnete kvalitní zahradní kompostéry, potřebné nástroje a dostatek informací (například formou školení), zvýšíte jejich šanci na úspěch, a tím také ekonomickou i environmentální udržitelnost celého projektu.

Zajímá vás to? Zorganizujte kompostovací workshop – školení či přednášku vám připravíme podle vašich cílů:

  • Chcete naučit lidi správně třídit bioodpad? Pak uspořádáme přednášku pro zástupce SVJ.
  • Chcete se zaměřit na prevenci? Zorganizujeme zábavný workshop pro žáky ve škole.
  • Chcete zpracovávat odpad lokálně kompostováním? Zorganizujeme vám komunitu okolo kompostéru a naučíme ji jak správně kompostovat.

Co se během přednášky například dozvíte?

  • Co se děje s bioodpadem a proč má smysl kompostovat.
  • Co patří a nepatří do kompostu a co naopak do hnědé popelnice.

Občany vám také pomůžeme edukovat formou letáků či mediálních článků ve vašem regionálním deníku. Ty vám připravíme na míru a nebo začněte naší kompostovací příručkou.

Kokoza vám pomůže začít kompostovat

Petra RoučkováPojďme společně vybrat nejvhodnější kompostéry pro vaše město a zažádat o dotaci nejen na kompostéry, ale i na promíchávače kompostu a zaškolení obyvatel. Navíc na naše produkty a služby lze využít náhradní plnění. Všechny možnosti s vámi probere Petra Roučková. Napište jí na petra@kokoza.cz.

Další zdroje:

 

Projekt probíhá za podpory Magistrátu Hlavního města Prahy.

MHMP

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků