Bokashi akademie s Kokozou

4. díl: Jak si vybrat svoje bokashi?

O čem je 4. díl Bokashi akademie s Kokozou?

 • Dozvíte se, jaké jsou výhody bokashi.
 • Získáte přehled o tom, jaké typy bokashi existují.
 • Dostanete doporučení na další zdroje, kde zjistíte o bokashi více.

Jaké jsou přednosti bokashi?

 • Díky bokashi můžete zredukovat množství vašeho bioodpadu až o 40–60 %.
 • Bokashi zpracuje téměř veškerý bioodpad oproti klasickému kompostování.
 • Bokashi metoda je velmi jednoduchá a nevyžaduje skoro žádnou údržbu. Klidně můžete odjet na delší dovolenou.
 • Bokashi nádoba se vejde na kuchyňskou linku, a hodí se tak i do garsonky.
 • Protože je bokashi nádoba utěsněná, nemusíte se bát otravného hmyzu a mušek.
 • Bokashi fermentace probíhá bez zápachu shnilého jídla.
 • Bokashi zpracuje vaše slupky až dvakrát rychleji než jiné kompostovací metody.
 • Fermentovaná bokashi hmota obsahuje velké množství živin, které dokáží výrazně zvýšit kvalitu půdy.
 • Tzv. bokashi džus poslouží jako hnojivo, prostředek na vyhubení plevelu nebo čištič odpadu.
 • S bokashi můžete zpracovávat vaše slupky celoročně.

Jaké druhy bokashi existují?

Většina bokashi jsou menší koše s objemem okolo 10 až 15 litrů vhodné pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Existuje ale také bokashi popelnice o objemu 120 litrů, kterou ocení například restaurace. Úspěšně s bokashi popelnicí fermentuje třeba cloud kitchen Jídlo baví. O tom, jak jsme jim v Kokoze pomohli začít kompostovat, se dozvíte v naší case study. Jak si ale vybrat mezi různými modely? Ve skutečnosti jsou si bokashi nádoby hodně podobné a liší se především designem a barvou.

Na co je ale důležité si v první řadě odpovědět, je, zdali chcete fermentovat s jednou nebo se dvěma bokashi nádobami. Kompostáři s jednou bokashi nádobou musí po jejím naplnění až 4 týdny počkat, než jim bokashi hmota v nádobě dozraje. Teprve poté, co nádobu vyprázdní, ji mohou opět začít plnit. Toto řešení doporučujeme především těm, kteří s metodou teprve začínají, a také těm s jinými kompostovacími řešeními (např.: vermikompostér, zahradní či komunitní kompostér). Jestliže už víte, že to s bokashi myslíte vážně, chcete mít hodně bokashi hmoty na pěstování nebo vaše domácnost jen vyprodukuje spoustu slupek, přiklonili bychom se k řešení se dvěma bokashi nádobami. Díky tomu nemusíte s procesem fermentace po naplnění první nádoby přestávat.

3 bokashi modely z našeho e-shopu

 

Bokashi Organko Essential Bokashi Organko 2 Bokashi Organko
design DSC00186 DSC02194 DSC03190
objem 15,3 l 9,6 l 16 l
rozměry 35,2 x 30,2 x 38,7cm 34 x 24 x 24 cm 38 x 27 x 32 cm
barevné provedení šedá a černá varianta béžová, smetanová, černá, zelená varianta šedozelená, béžovobílá, černooranžová, černozelená, růžovobílá, zelenobílá varianta
obsah balení bokashi nádoba, 1 kg bokashi směsi, síto, odměrka, pěchovadlo, sběrná nádoba na džus (u vybraných modelů) bokashi nádoba, 1 kg bokashi směsi, odměrka, pěchovadlo bokashi nádoba, 1 kg bokashi směsi, síto, odměrka, pěchovadlo, sběrná nádoba na džus
o produktu Nejnovější model bokashi nádoby ve 3 variantách – pouze bokashi nádoba, bokashi nádoba se základnou pro pohodlné stáčení džusu a se sběrnou nádobou na džus, 2 bokashi nádoby se základnou a sběrnou nádobou na džus. Nádoba má praktické držadlo pro přenos bokashi nádoby na kompost. Nejmenší bokashi nádoba s oválným tvarem a pěchovadlem, se kterým jednoduše stlačíte odpad a zároveň nádobu zbavíte vzduchu. Bioodpad se vyhazuje do integrované vložky uvnitř nádoby a dá se jednoduše vycvaknout během vysypání uzrálé hmoty či čištění nádoby. Největší a nejstarší model bokashi nádoby na našem e-shopu. Kohoutek na bokashi džus je prakticky vyvýšen, aby stáčení tekutiny bylo co nejvíce pohodlné. Má velké držadlo pro přenos nádoby na kompost nebo do biopopelnice a nádobu si můžete pořídit hned v několika barevných kombinacích.
odkaz Prohlédnout si produkt Prohlédnout si produkt Prohlédnout si produkt

Podívejte se na všechny bokashi produkty na našem e-shopu.

Kde se dozvědět více o bokashi?

Za poslední roky jsme pro vás v Kokoze vytvořili spoustu vzdělávacích materiálů o bokashi metodě. To nejzajímavější jsme shrnuli v přehledu níže. A pokud ani tak nenajdete odpovědi na své otázky, napište nám na info@kokoza.cz.