Vánoce v jednom kole? Jedině v tom udržitelném

Strávit Vánoce v jednom kole nemusí být vždy na škodu. Dokonce to může mít i příznivý dopad na životní prostředí. Jak to provést? Třeba tak, že se právě o vánočních svátcích zaměříte na zpracování vašich slupek a dalších zbytků z kuchyně. Spíže praskají ve švech, mísy přetékají bramborovým salátem a z kuchyní se line vůně cukroví. Sváteční hodování sice k Vánocům patří, pojďme si je ale užít trochu udržitelněji a nadělme tak radost nejen sobě, ale i přírodě.

Seznamte se s vánočním koloběhem jídla

Pěstování, jídlo a kompostování jsou nerozlučná trojka a nejlépe se jim daří, když se pěkně propojí do tzv. uzavřeného cyklu jídla. A to i na Vánoce! Všechny organické zbytky z vánočního vaření můžete snadno zpracovat přímo u vás doma a přeměnit je na přírodní hnojivo, které dále využijete pro pěstování bylinek či zeleniny. A takhle stále dokola.

Jak na zpracování vánočních zbytků?

Pomocníků, kteří se postarají o zpracování organických zbytků z vašeho vánočního hodování je hned několik. Pojďme si je představit.

Vermikompostéry

Přejete si už dlouho nového domácího mazlíčka? Co takhle zkusit kalifornské žížaly? Jsou nenáročné a velmi pracovité, protože se s chutí postarají o vaše slupky. Plodem jejich usilovné práce je nejen kompost, ale také žížalí čaj, tekuté superhnojivo, které zachutná vašim pokojovkám i záhonům.

Našimi oblíbenci jsou český vermikompostér Urbalive, na jehož vývoji jsme se podíleli, nebo francouzský City Worms, který se díky svému tvaru vejde téměř všude a je vyroben z recyklovaných materiálů. Oba tyto typy si můžete pořídit i se zabydlenými žížalami, ale pod stromeček pouze do 15. prosince.

Novinkou je pak také podzemní dvoukomorový vermikompostér Subpod, který využijete buď na zahradě, nebo ve vnitrobloku. V tomto případě budete první vermikompost sklízet už za 2-3 měsíce, a to díky efektivnímu procesu odvětrávání a izolaci, již půda přirozeně poskytuje.

Zajímá vás vermikompostování víc do hloubky? Mrkněte na náš článek, kde jsme pro vás zkompostovali nejčastější dotazy.

Bokashi

Kompostovat se dá i bez žížal, a to pomocí japonské metody Bokashi. Ta je založena na anaerobní fermentaci organických zbytků, kdy hlavní roli hraje směs efektivních mikroorganismů, které spouští proces fermentace. Nejedná se tedy o kompostování v pravém slova smyslu, nýbrž fermentování bioodpadu. Výhodou je, že Bokashi zvládne zpracovat jak rostlinné, tak živočišné organické zbytky, například i kosti a šupiny od vánočního kapra.

Volit můžete mezi Bokashi Organko od slovinské firmy Skaza, s nimiž už nějaký ten pátek spolupracujeme, nebo novinkou od české firmy Plastia Bokashi Urbalive. A pokud se chcete s touto metodou nejprve blíže seznámit, omrkněte náš článek s nejčastějšími dotazy.

Nádoby na bioodpad

Kompostujete na zahradě nebo v komunitním kompostéru? Pak vám poslouží uzavíratelná nádoba na bioodpad, ve které můžete vaše slupky uchovat, než je všechny odnesete na kompost. To platí i v případě vermikompostéru, protože žížaly se krmí postupně, aby stíhaly vše zpracovat.

Podívejte se na několik našich favoritů, které najdete i v kuchyních kokozího týmu.

Pár dalších tipů, jak se na Vánoce vyvarovat plýtvání (nejen) jídlem

Nakupujte bezobalově

Ve velkých městech už většinou není problém sehnat základní potraviny bez obalu, v Praze je bezobalových obchodů dokonce hned několik. Rádi nakupujeme například ve vinohradském obchodě Bout, kde seženete vše od bezobalové rýže až po kosmetiku. Zkuste si proto sestavit vaše vánoční menu tak, abyste co nejvíce surovin pořídili na jednom místě a ještě bez zbytečných obalů. Bude vám k tomu stačit nákupní seznam a pár prázdných zavařovaček.

Uvařte, kolik sníte

Občas se stane, že člověk nakoupí víc potravin, než skutečně zvládne sníst. Zvlášť když jdete nakupovat hladoví. Pokud víte, že všechny řízky a celého kapra za jeden večer nesníte, část si raději zamrazte a nechte na jindy. To samé platí i pro přebytky cukroví, zeleniny a dalších potravin.

Zužitkujte zbytky

Odřezky zeleniny po přípravě bramborového salátu, rybí kosti, slupky z jablek ze štrúdlu – všechno se dá dále zpracovat, stačí jen trocha fantazie. Připravte si poctivý zeleninový vývar, uvařte rybí polévku nebo usušte jablka na ozdobení vánočního stromečku. Ušetříte místo v popelnici i vaši peněženku.

A pokud vás nic nenapadá, zkuste se inspirovat u našich parťáků Zachraň jídlo. Kromě receptů, které najdete na jejich stránkách, mají i vlastní kuchařku!

Obdarujte sousedy

Už vám cukroví leze i ušima? Co takhle opečovat sousedské vztahy a zanést ochutnávku o dům dál? Spousta lidí tráví Vánoce o samotě a každý malý projev laskavosti může leckomu rozsvítit den.

Je spousta dalších způsobů, jak svátky strávit udržitelněji a v souladu s přírodou. A to nejen v souvislosti s jídlem. Další užitečné tipy na šetrné Vánoce najdete v tomto článku, který jsme pro vás sepsali minulý rok. A nezapomeňte – není potřeba soutěžit ve velikosti vánočního stromku, okázalosti vánoční výzdoby nebo v kilech napečeného cukroví. Vánoce si můžete užít i v jednoduchosti po boku s vašimi nejbližšími.

A nezapomeňte se s námi podělit na sítích, jak udržitelně trávíte Vánoce vy. Stačí k vašim příspěvkům přidat #vanocnikolobehjidla 🎄

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků