Jste firma a řešíte zákon o odpadech? Audit bioodpadu je krok číslo 1

Nový zákon o odpadech ve firmách

Od ledna 2021 musí všechny firmy, školy a další instituce třídit bioodpad, říká nový zákon o odpadech. Nevíte jak s tím začít? Nejprve potřebujete vědět, kolik bioodpadu během dne vyprodukujete v kanceláři, ve výrobě nebo ve skladu. Teprve v okamžiku, kdy ve firmách množství odpadu změříte, můžete hledat to nejlepší řešení pro vaši firmu v souladu se zákonem.

Opravdu v kanceláři nevyprodukujete vůbec žádný bioodpad?

Sem tam nějaká slupka od banánu nebo trocha kávové sedliny, ale jinak toho zas tak moc není. Taková bývá nejčastější odpověď firem. Na první pohled to vypadá, že je množství bioodpadu opravdu zanedbatelné. Dokud vašim zaměstnancům nenabídnete možnost vyhodit slupky do oddělené nádoby, budou je pořád házet do směsného odpadu. Ze statistik přitom jasně vyplývá, že bioodpad tvoří okolo 40 % směsného komunálního odpadu. Když jej nevytřídíme, putuje bioodpad na skládku, kde může způsobit vznik skleníkových plynů či nebezpečných výluhů.

Třídit bioodpad už je povinné

Nový zákon o odpadech začal platit už v lednu 2021 a za nesplnění této legislativní povinnosti hrozí milionové pokuty! Nejlepším východiskem, jak se pokutě vyhnout, je zjistit reálné množství vyprodukovaného bioodpadu, na základě kterého lze stanovit, jak byste měli organický odpad dále zpracovávat. Proces měření, vážení a zaznamenávání množství bioodpadu v určitém časovém úseku nazýváme auditem. Ten našim kompostovacím konzultantům pomůže najít řešení na míru pro vaši firmu tak, aby bylo nejen ekologické, ale i ekonomické, což vnímáme jako důležitý faktor celkové udržitelnosti.

Co vám audit bioodpadu přinese?

Ať už jste malá firma nebo velká korporace, nový zákon o odpadech se vás týká. Díky auditu zjistíte, nakolik můžete snížit uhlíkovou stopu, kterou vám v Kokoze můžeme vypočítat podle naměřeného množství bioodpadu. Významnou položkou ve firemním rozpočtu je i poplatek za svoz hnědých popelnic. Pokud se rozhodnete pro lokální kompostování, budete nejen předcházet vzniku odpadu, ale také si můžete tuto rok od roku rostoucí položku vyjmout ze svého rozpočtu. Zajímavým bonusem lokálního kompostování může být i získání černého zlata –⁠ kvalitního kompostu, který mohou firmy darovat svým zaměstnancům, firemním partnerům nebo zákazníkům, případně jej využít ke kultivaci zeleně v místě vzniku.

Naše Radka pomůže řešit nový zákon o odpadech k vaší spokojenosti.„Obavou mnoha firem je, že budou produkovat velké množství kompostu, se kterým si nebudou umět poradit. Realita je však taková, že vytříděný bioodpad kompostováním sníží svůj objem až o 90 %, takže žádná nákladní auta na svoz opravdu nebudou potřeba,“ objasňuje situaci Radka Pokorná, ředitelka Kokozy.

Jak takový audit bioodpadu probíhá?

Audit bioopadu můžeme jednoduše shrnout ve čtyřech jednoduchých krocích.

    1. Po dobu čtyř týdnů změříme reálné množství bioodpadu v kancelářích a na dalších místech, kde vzniká.
    2. Získáme přehled, kolik odpadu se na dané lokalitě vyprodukuje, dále zjistíme, jaké je jeho složení, a následně připravíme rešerši řešení.
    3. Navrhneme ten nejvhodnější kompostér. Ty se liší podle své kapacity a náročnosti na umístění.
    4. Vytipujeme místa, kam umístit nádoby na sběr bioodpadu.

Díky auditu bioodpadu získáte kompletní přehled a můžete se rozhodnout na základě ověřených dat. Nestane se vám, že byste zvolili příliš malý nebo nadměrně velký kompostér, čímž ušetříte čas, peníze i nervy. A na kolik vás audit množství bioodpadu vyjde? Cena se liší v závislosti na počtu poboček a měřených lokalit, ale obecně začíná na nižších desítkách tisíc korun.

Zajímá vás, jak je na tom s bioodpadem vaše firma?

Jestliže nechcete platit pokutu v řádech desítek milionů korun, pak je audit bioodpadu úplně první krok. Potřebujete s ním pomoci? Ozvěte se naší Radce na radka@kokoza.cz. Společně se na to podíváme a najdeme nejlepší řešení pro váš bioodpad.

Zdroje:

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků