Kolik bioodpadu vyhodíme do koše a kam vlastně patří?

Kolik bioodpadu vyhodíme

Kolik typů lidských činnosti, tolik typů odpadu. My se dnes zaměříme na kategorii, která je členitá jako kořenový systém, kterému může pomoci vyrůst, když se nestane odpadem. Biologicky rozložitelný odpad (dále bioodpad) pod sebou skrývá materiály, které se rozkládají aerobně nebo anaerobně pomocí mikroorganismů. Komunální bioodpady vznikají například při údržbách obecní zeleně, na zahradách, ale patří sem i bioodpad z domácností, včetně potravinového odpadu. Další samostatnou kategorii tvoří biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven, tzv. gastroodpad. Dalšími kategoriemi bioodpadu jsou odpady z papíru, dřeva a přírodních textilií. Každá kategorie má své specifické podmínky pro rozklad, a proto je důležité věnovat pozornost správnému třídění a likvidaci těchto materiálů.

Vysoká produkce bioodpadu a nesprávné nakládání s ním představuje celosvětový problém. Odpadové hospodářství se významně podílí na produkci skleníkových plynů, a to zejména metanu. Celosvětově je zodpovědné za 3,3 % emisí skleníkových plynů, ale až 20 % emisí metanu. Metan je 28 x silnějším skleníkovým plynem než oxid uhličitý. V České republice se v současné době skládkuje 41 % odpadů (Zdroj: Český statistický úřad, 2023). V tomto článku se zaměříme na bioodpad nacházející se v našich černých popelnicích. Tento bioodpad nejčastěji končí svou cestu právě na skládce nebo ve spalovně.

Kolik bioodpadu vyhodíme do směsi za rok

Ve směsném komunálním odpadu skončilo za rok 2023 téměř 3,2 tun odpadu. Z něho je přibližně 30 % tvořeno právě bioodpadem. Další významnou složkou našich černých popelnic je tzv. podsítná frakce. Té je v našich popelnicích okolo 20 % (Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, 2022). Jsou to všechny malé odpadky, které propadnou sítem o určité velikosti ok (40 mm, 20 mm a 10 mm). Podsítnou frakci tvoří zejména bioodpad. Proto konzervativně připočítáváme ještě nějakou část podsítné frakce k celkovému množství bioodpadu ve směsi a počítáme se 40 % (hm.) bioodpadu v našich popelnicích.

 

Průměrné složení směsného komunálního odpadu, 2019 – 2022 Zdroj: OODP-Prumerne_slozeni_SKO_MZP-20221114.pdf

 

Celkem tedy ročně do směsi vyhodíme 1,28 tun bioodpadu. To představuje 96,4 kg bioodpadu/os./rok (Zdroj: Český statistický úřad, 2023). Potravinový odpad na jednoho člena domácnosti v České republice přitom představuje až 70 kg (Zdroj:  FOOD WASTE INDEX REPORT 2021). To je odpad, kterému se dá do velké míry předejít, např. plánováním jídelníčku, uvědomělým nakupováním a správným skladováním potravin.

Jaké spektrum bioodpadu nacházíme v černých popelnicích

Složení bioodpadu v našich popelnicích se liší podle typu zástavby. Bioodpad od obyvatel z rodinných domů obsahuje převážně zelený odpad ze zahrad a v menší míře pak kuchyňský odpad z domácností. U bytové zástavby je to především kuchyňský odpad. Kuchyňský odpad můžeme pomyslně rozdělit na kompostovatelný a nekompostovatelný. Jejich poměr je víceméně 1:1. Ve směsném komunálním odpadu od občanů v dlouhodobém průměru nacházíme 17 % kuchyňských bioodpadů. V odpadu z hotelů a restaurací bývá tento podíl mnohem vyšší (i nad 50 %). (Zdroj: Fyzické analýzy odpadu 2021 a 2022, INCIEN a JRK).

Kam s ním?

Odpověď na příslovečnou otázku „Kam s ním?“ není vždy jednoznačná. Tam, kde je to možné, bioodpad kompostujeme. Týká se to především bioodpadu rostlinného původu. Všechny odřezky z ovoce a zeleniny, zahradní odpad nebo květiny či uschlé listy z pokojovek patří na kompost! Na kompost mimo to patří i strukturní uhlíkatý materiál. Ani pro ten nemusíte v domácnosti chodit daleko. Vítaným přídavkem do kompostu jsou natrhané ruličky od toaletního papíru, proložky od vajíček, natrhaný či skartovaný karton, hobliny, piliny nebo i kuchyňské papírové utěrky. Umaštěné papíry, které nepatří do kontejneru na papír můžeme rovněž zkompostovat!

Pokud rostlinný bioodpad nemůžete kompostovat, třiďte jej a pořiďte si hnědou popelnici. Ve většině obcí je poskytována občanům zdarma. V Praze si o biopopelnici můžete požádat zde. Pokud nejste vlastníkem nemovitosti a jste obyvatelem bytového domu, požádejte vlastníka objektu.

S kuchyňským odpadem obsahujícím živočišnou složku a zbytky jídel na kompost raději nechoďte, pokud si nejste jistí, že ve vašem kompostu probíhá tzv. horká fáze. Zkušení mistři kompostáři, kteří se horkým kompostováním zabývají, zvládnou doma kompostovat i tyto materiály. Pokud tuto možnost nemáte nebo máte na zahradě jen klasický plastový kompostér, raději se kompostování kuchyňského odpadu živočišného původu vyhněte. Tento odpad nepatří ani do komunitního kompostéru!

V některých obcích a městech se již rozbíhají pilotní projekty svozu veškerých kuchyňských odpadů. Ty pak putují na kompostárnu s hygienizační jednotkou nebo do bioplynové stanice. Pokud tato možnost ve vaší obci není, bohužel nezbývá nic jiného, než takový odpad vyhodit do směsi.

Je tedy zřejmé, že správné nakládání s bioodpadem je klíčové pro snížení produkce skleníkových plynů a pro udržení zdravého životního prostředí. Kompostování a třídění bioodpadu jsou efektivními způsoby, jak zmírnit negativní dopady nesprávného nakládání s odpadem. Dobrá zpráva je, že každý z nás může přispět ke změně tím, že bude plánovat nákup potravin, správně skladovat jídlo a třídit odpad. Pokud máte zahradu, kompostujte rostlinný bioodpad a využívejte hnědé popelnice pro zbylý bioodpad. Pokud byste se rádi zapojili do komunitního pěstování a kompostování, můžete se porozhlédnout na mapko.cz. Společnými silami můžeme vytvořit udržitelnější budoucnost pro naše komunity a planetu. Je čas vzít odpovědnost do svých rukou a nebát se je zabořit zase zpátky do hlíny.

Zdroje

Český statický úřad, Produkce, využití a odstranění odpadů za rok 2023: https://csu.gov.cz/produkty/produkce-vyuziti-a-odstraneni-odpadu-2023

Český statický úřad, Množství odpadů za rok 2023: V roce 2023 v Česku produkce odpadů klesla na 38 m

Produkce a nakládání s odpady v ČR: VISOH 2 – VISOH2 – Produkce a nakládání v ČR

Akční plán Cirkulární Česko: Cirkulární Česko – Ministerstvo životního prostředí

POH 2025 – 2035: Plán odpadového hospodářství 2025-2035

MŽP, Průměrné složení SKO: OODP-Prumerne_slozeni_SKO_MZP-20221114.pd

 

Projekt je finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy.  

Magistrát Hlavního města Prahy

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků