menu
CZ

Jak nám klíčí seed bomby

Slovo „seed bomby“ může na první dojem znít poněkud agresivně, ale skrývá v sobě mírumilovnou permakulturní myšlenku japonského filozofa a ekofarmáře Masanobu Fukuoka, která krásně zapadá do konceptu nového smýšlení o městech, tzv. guerilla gardeningu.

Filozofie guerilla gardeningu spočívá v tom, že města nemusí být jen soustavou betonových bloků, ale že i zde si můžeme užívat nádheru zeleně, kvetoucích květin a klidných míst ve stínu stromů. Dobrovolníci tak osazují sazeničkami nevzhledná a zanedbaná místa měst a následně o ně pečují. Seed bomby stejně jako sazeničky přispějí trochou své „zelené“ v boji proti městské šedi a zároveň vás nesvazují k následné péči. Stačí prostě jen namočit a hodit.

Testujeme seed bomby

Seed bomby vyrábíme s kolegy z integrační dílny Kokozy v dílně Z pokoje do pokoje v Praze na Florenci při dlouhých zimních večerech, kdy nejde pracovat na zahradě, a chystáme tak munici na jaro. Protože se na nás stále více obracejí lidé se zájmem o tyto „kouzelné kuličky“, rozhodli jsme se je otestovat a zjistit, jak dobře nám klíčí, a dál je pak vylepšovat.

Za tímto účelem jsme zkoušeli klíčivost vzorků z našeho aktuálně prodávaného tubusu, z dvou nových várek uválených seed bomb, dále pak jeden už dvouroční exemplář a jeden od brněnského ekocentra Lipka, který dostala naše kompostovací konzultantka Soňa od dobrých lidí z Lipky darem jako referenční vzorek. Všechny jsme nejprve nechali důkladně nasát vodou ponořením zhruba na 1-2 minuty do nádoby s vlažnou vodou. Potom jsme je naskládali na misku pokrytou vatou, která zajišťuje sterilitu a nezkresluje výsledky, protože neobsahuje žádné minerály, které by mohly rostlinám pomoci v růstu. Dobře také umožňuje pozorovat klíčící rostlinky na celém povrchu seed bomby. A tak jsme je ponechali svému osudu v příjemných 20º C.

test3 test 1

Vzhledem k tomu, že jsou semena zabalená v jílu a kompostu, jsou venku více chráněna nejen před zvířaty, která jinak zkonzumují značnou část rostlinných semen, ale i před rychlým vysycháním. Díky hlíně mají tak semena dostatečnou vlhkost a zároveň jsou pak nové klíčky více chráněny před prudkým deštěm. Lehce zalévat vzorky pak bylo třeba zhruba jednou za čtyři dny. Po sedmnácti dnech se zazelenalo a klíčky vykoukly.

test2 test4

Zjištění, které pro nás testování přineslo, bylo hned několik. Odkrýváme poznámky z deníčku naší nezávislé testerky kvality, stážistky Aničky:

1) Seed bomby, které se prodávají v tubusu obsahují hodně semen, mají stabilní klíčivost, vcelku dobře drží vodu a neplesniví.
2) Seed bomby skladované v krabici klíčí rychleji než ty z tubusu a klíčky vypadají zajímavěji (více odlišné rostliny), ale relativně brzy začaly plesnivět a musela jsem je dát stranou od ostatních vzorků.
3) Seed bomby z plastové bedýnky jsou na klíčky trochu chudší, ale za to jsou stabilní a neplesniví.
4) Zkoušela jsem k životu přivést i můj dvouroční exemplář, který jsem od Kokozy dostala kdysi na festivalu Evolution a k mé radosti klíčil docela obstojně!
5) Ekocentrum Lipka má jinou strategii – méně semen, za to větších rostlin s větší šancí na uchycení se.  Vypadá to vesměs na slunečnici roční a měsíček lékařský.
6) Návrh na zařazení semen lichořeřišnice nízké do seed bomb. Lichořeřišnice má dost vysokou klíčivost a stabilitu. Je to výjimečně krásná, na prostředí nenáročná a zároveň jedlá rostlina. Invazivní není, takže se dá házet i ven, a zároveň zvládá i zimy v přetopených panelácích. Zvlášť když lidé často seed bomby sází doma, by mohla tato rostlinka potěšit a zvýšit úspěšnost pěstování.

Radost v květináči

seedbomby-3-ks-s-kulickama

Guerilla gardening je z podstaty ilegální, jelikož se typicky osazují státní pozemky, a tak komu se tato myšlenka nezamlouvá, tomu seed bomby mohou dělat radost doma v květináči. Potřebujete k tomu navíc jen obyčejný zahradnický substrát a květináč. Do květináče pak nasypete substrát, seed bomby ponoříte zhruba na 1-2 minuty do nádoby s vlažnou vodou a necháte je pořádně nasáknout. (Měly by být zcela mokré, ale neměly by se rozpadat.) Potom je naskládáte na substrát v květináči a nakonec ještě dosypete substrát kolem nich do jejich výšky. Květináč si pak umístíte ideálně do polostínu a budete zalévat podle potřeby zhruba každé čtyři dny tak, aby byl substrát stále lehce vlhký. Klíčky byste pak měli vidět do tří týdnů od zasazení.

 

 

Další informace o seed bombách naleznete v našem článku: Seed bomba: Hoď, čekej a sklízej!  Neváhejte se na nás obrátit s případnými dotazy na info@kokoza.cz, rádi Vám poradíme.

P.S. Seed bomby můžete pořídit na našem e-shopu.

Autor článku:

Anna Macháčková feat. Soňa Valčíková

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Soňa Valčíková
16.04.2020

Už jste slyšeli o Bokashi? Vedle kompostování je to jedna z dalších metod na zpracování organického materiálu. A to docela elegantně, přímo doma, bez zápachu, mušek a velké námahy. Dali jsme dohromady základní informace o ... Číst dál >

Soňa Valčíková
23.11.2019

Tematické pracovní skupiny najdeme napříč různými obory, existuje např. pracovní skupina pro sociální zemědělství, Česká rada pro šetrné budovy má své skupiny na téma brownfileds či udřžitelné materiály. V oblasti ... Číst dál >