menu
CZ

Na ZŠ Angel začala sklizeň

Hrášky, ředkvičky, saláty a bylinky provensálských vůní – hned první sklizeň v nové zahradě základní školy Angel v pražských Modřanech byla mimořádně štědrá. A to ještě v záhonech čekají na dozrání rajčata a pár plodů se ukrývá i mezi velkými listy cukety. Zkušení zahrádkáři by mohli závidět!

My máme největší radost z toho, že jsme v žácích prvního i druhého stupně snad vypěstovali chuť zahradničit, znovu využívat odhozené slupky a vůbec se víc zamýšlet nad tím, kde se vlastně bere jídlo, které máme na talíři. První pilotní ročník projektu Uzavřený cyklus jídla do škol je skoro za námi.

Vyvýšený záhon s cuketou_detailNástěnka_aktivity za 9_18 - 6_19

Na poslední červnové návštěvě jsme společně s dětmi i učiteli zhodnotili všechny workshopy, které v sezóně proběhly. Žákům druhého stupně se podařilo naplánovat školní zahradu a atrium. Navrhli, kde bude usazen tříkomorový kompostér a kam přijdou vyvýšené záhony, které později sami vyrobili, naplnili a osázeli. Zvládli jsme naplánovat i další rozvoj zahrady v příštích letech.

Osázené VZ_pohled na školu

Na prvním stupni jsme si jaře povídali o semínkách a žáci si sami vyseli bylinky a kvítka, z nichž některé později putovaly do vyvýšených záhonů. Také si v dlani pochovali nejoblíbenějšího zahradního “mazlíčka” – žížalu. Na kompostovacím workshopu jsme si ukázali, jak se dá organický odpad měnit v hnojivo nejen na zahradě, ale i doma.

Na podzim nás ještě čeká vytváření pracovních listů – plakátů, které shrnou témata proběhlých workshopů. Do toho se pustí členové místního Žákovského parlamentu. Na posledním workshopu si pak vyrobíme vermikompostéry do tříd, aby žáci mohli udržovat jídlo v cyklu i přes zimu.

Nezapomněli jsme ani na učitele – ti budou mít možnost seznámit se s novými učebními pomůckami, které vyrostly na jejich zahradě. Prohlédneme si je i se zástupci dosud nezapojených tříd a probereme, jak je mohou využít ve svých vyučovacích hodinách.

Autorem článku je Denisa

Podobné články
Denisa Lešková
06.02.2019

Přes zimu sice zahrada spí, zahradník však nikoli. Dobrá příprava je totiž základ, abychom mohli na jaře ve správný čas zasít a potom vesele sklízet. I tenhle princip jsme se snažili vštípit žákům modřanské ZŠ Angel v rámci ... Číst dál >

Veronika Makovská
27.08.2015

Malmö je třetí největší město Švédska, žije v něm 300 000 obyvatel, 30% jeho obyvatel se narodilo mimo Švédsko a pochází ze 175 zemí světa, 40% lidem je méně než 35 let a každá čtvrtá cesta ve městě je vykonána na kole.  To ... Číst dál >