Na Praze 6 vyrostly nové komunitní kompostéry

Kompostováním předcházíme vzniku odpadu, který by jinak musel hnít na skládce nebo se smažit ve spalovně. Naše slupky nejsou odpad, ale cenná surovina, kterou můžeme přeměnit v kvalitní hnojivo a vrátit ji do půdy. Na vesnici v domku se zahradou a zahradním kompostérem se kompostování zdá jednoduché a přirozené. Jde to ale i ve městě! Na Praze 6 toto jaro vyrostly další dva komunitní kompostéry v ulici Ciolkovského a Václavkova a s nimi i dvě nové komunity kompostářů!

Jak funguje komunitní kompostování a co vám může přinést?

Komunitní nebo sousedské kompostování je řešení pro více lidí, které spojuje společný prostor a chuť kompostovat. Může jít o sousedy ve společném vnitrobloku či paneláku nebo obyvatele jednoho sídliště. Komunitní kompostér má typicky jednoho či dva správce, kteří se starají o komunitu, kontrolují proces kompostování a svolávají překopávání a sklízení kompostu. Správce proškoluje nové členy komunity a zasvětí je do tajů kompostování.

 

Tříkomorový kompostér – šampión sousedského kompostování

V Kokoze pracujeme nejraději s vícekomorovými kompostéry. Výhodou je, že kompostér si sám řekne, kdy je čas přehodit jeho obsah z jedné komory do druhé. Poznáte to tak, že první komoru na bioodpad zaplníte. V tu chvíli správce svolá překopávací akci a obsah první komory se přesouvá do druhé. Ve třetí komoře pak dozrává hotový kompost. Podle množství bioodpadu a frekvence překopávání pak kompost komunita sklízí jednou za 6–12 měsíců.

Každý kompostér může sloužit až padesáti domácnostem. Všechny kompostéry mají tři komory s uzamykatelným zámkem na kód a jsou vyrobeny z modřínového dřeva v integrační dílně Kokozy, která zaměstnává osoby se zkušeností s duševním onemocněním.

Slavnostní otevření dvou nových kompostérů

Dva nové komunitní kompostéry na Praze 6 najdete od konce března v ulicích Ciolkovského a Václavkova. Oba kompostéry jsme pokřtili žížalím čajem na závěr workshopu, kterého se kromě správců zúčastnili i členové obou komunit.

A jak takové úvodní zaškolení probíhá?

Náš tým v Kokoze seznámí komunitu se základy kompostování v rámci workshopů či praktických ukázek zaměřených na správnou péči a nadále poskytuje online podporu, díky které zvládne kompostovat opravdu každý.


Komunitní kompostér na Praze 6

A kde všude na Praze 6 komunitní kompostéry najdete?

Praha 6 je jednou z pionýrských městských částí, které s námi již několik let v rámci projektů Komunitní kompostování pomáhají stavět městské komunitní kompostéry. Letošní nové přírůstky jsme otevřeli právě díky MČ Praha 6. Děkujeme!

 

Na Praze 6 v současné době kompostuje 8 komunit a zde jsou kontakty na jejich správce:

Břevnov – Břevnovská

Červený Vrch – Arabská

Červený Vrch – Africká/Kamerunská

Petřiny – Volavkova

Petřiny – Na okraji

Petřiny – Velfíkova

Dejvice – Václavkova

Dědina – Sídliště na Dědině, Ciolkovského

  • Tady správce stále hledáme a budeme moc rádi za vaši inciativu. Přihlásit se můžete na info@kokoza.cz

Chcete se zapojit do komunitního kompostování?

Pokud máte chuť třídit bioodpad a využívat některý z kompostérů, neváhejte prosím kontaktovat daného správce vámi vybraného komunitního kompostéru. Každý vám jistě moc rád pomůže. Pokud mají správci zrovna plné ruce slupek, jsme vám k ruce my v Kokoze na info@kokoza.cz.

Tento článek vznikl za podpory projektuE+ Community Composting in adult education a městské části Praha 6.

 

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či národní agentury. Evropská unie ani NA za vyjádřené názory nenesou odpovědnost.

 

Zajímá vaše slupky, kam by se mohly vydat v rámci Prahy? 

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků