menu
CZ

Seriál příkladů dobré praxe: Spolupráce s městskou částí

Komunitní zahrada s původním názvem Kukučínova vyrostla na asi 2,5 tisícovém oploceném pozemku, na kterém je stavební uzávěra z důvodu plánované stavby metra. Až později jí zahradníci přejmenovali na Zálesí a pod tímto názvem ji známe i dnes.


Spolupráce Městské části se zahradníky

Díky dlouhodobě skvělé spolupráci s Prahou 4, bývalým starostou Petrem Štěpánkem a radním Ondřejem Růžičkou, vyrostlo v této městské části hned několik zahrad. Na pozemku této zahrady se původně chovaly ovce a kozy. Městská část se rozhodla investovat do vyčištění pozemku od části náletů a zapojila integrační dílnu Kokozy, která vybudovala několik startovacích záhonů. O zbytek se postarali už sami zahradníci.


Dynamický vývoj zahrady

Na zahradě se pěstuje ve vyvýšených záhonech, pytlích, ale i v půdě. Výhodou zahrady je, že je hned vedle sídliště a o komunitní zahradníky tak nemá nouzi. Zahrada si žije svým životem. První zájemci o pěstování nakonec v zahradě vůbec nepůsobí. Vytvořila se nová skupina, která založila i vlastní spolek.

Starost o zahradu tak přešla na zahradníky a městské části se snížily náklady na údržbu. Jediné, co dodává, je voda na zalévání, kterou pravidelně doplňují do velké nádrže. Vzhledem k tomu, že se jedná o dočasnou zahradu, neinvestovalo se do přivedení dešťové vody z okolní panelové zástavby.

Seriál příkladů dobré praxe podpořilo hlavní město Praha.

Autorem článku je Radka

Podobné články
Soňa Houžvová
23.10.2020

Náš jihoamerický kamarád a podporovatel Roberto se svou ženou Helenkou patří k těm, kteří stejně jako my slupky od ovoce, zeleniny nebo třeba kávovou sedlinu vnímají jako cenný materiál. S příchodem dítěte začali ještě více ... Číst dál >

Veronika Makovská
03.02.2015

Ve Francii už druhým semestrem studuji magistra sociologii a sociální rozvoj na Université Lille III. Kromě teoretických předmetů, jako je sociologie zdraví a jeho prevence nebo sociologie handikepu a chudoby, svůj čas ... Číst dál >