Komunitní zahrady

Baví nás zelená a jedlá města. Proto aktivně podporujeme růst komunitních zahrad, kde se pěstují nejen voňavá rajčata, ale i dobré sousedské vztahy. Od roku 2012 nám pod rukama vyrostlo přes 20 zahrad v Praze i po celé ČR a poskytli jsme desítky hodin konzultací, které prorůstaly tématem městského pěstování.

Komunitní zahrady přinášejí spoustu radosti. Můžete v nich pěstovat vlastní zeleninu, zabořit ruce do hlíny a odpočinout si od každodenního shonu, potkat se se sousedy a společně budovat zelenější okolí. V Česku za posledních 8 let vyrostlo už přes 128 takových zahrad! Mají spoustu podob – od několika vyvýšených záhonů ve vnitrobloku až po malé zelené parky.

10 důvodů, proč městům svědčí komunitní zahrady

01

Více zeleně a života ve veřejném prostoru

Komunitní zahrady jsou vítanými zelenými oázami ve městě, o které navíc pečují sami občané.

02

Zmírnění dopadů
změny klimatu

Rozrůstání zelených ploch přispívá k lepší biodiverzitě a zlepšování mikroklimatu celé oblasti.

03

Péče o nevyužité
pozemky

Dočasně nevyužité pozemky, které jsou mnohdy ostudou svého okolí, se rázem mohou stát jeho pýchou. Městu se navíc snižuje rozloha pozemků, o něž se musí starat.

04

Podpora aktivního občanství a participace

Starost o zahradu motivuje sousedy zajímat se o dění ve svém bezprostředním okolí i v městské části obecně.

05

Odpočinek pro tělo
i ducha

Zdraví a pohodě lidí prokazatelně prospívá jak samotný pobyt v zeleni, tak i pěstování a možnost umazat si ruce od hlíny.

06

Možnost lokálně
kompostovat

Komunitní zahrady umožní
kompostovat nejen zahradní zeleň, ale i bioodpad z domácností. Šetří se tím náklady na svoz, životní prostředí a navíc zahradníci odpad využijí jako kompost přímo v místě vzniku.

07

Potravinová
soběstačnost

Lidé mají možnost si část potravin vypěstovat. Přirozeně roste i jejich zájem o další způsoby získávání kvalitních potravin a podporu lokálních pěstitelů.

08

Místo pro setkávání
napříč generacemi

Jsou skvělým místem pro ekologické vzdělávání dětí a mládeže, ale i pro projekty integrující seniory, lidi s handicapem nebo jiné znevýhodněné skupiny.

09

Dobrá reklama

Fungující komunitní zahrady vysílají signál, že místní úřad je aktivní a starostlivý soused, který dbá na zlepšování prostředí i komunitních vazeb na svém území.

10

Cesta k udržitelnosti

Zahrady jsou jedním z nástrojů, jak město může naplňovat Místní agendu 21 a Cíle udržitelného rozvoje (SDGs).

Previous slide
Next slide

Tip: Najděte si komunitní zahradu vašemu srdci či bydlišti nejbližší a vyražte tam na jaře pro inspiraci.

Jak zasadit komunitní zahradu

Klíčí ve vás myšlenka zasadit vlastní komunitní zahradu? Čeká vás řada výzev, jako je třeba nalezení vhodného pozemku, zapojení dalších sousedů, promyšlení způsobu financování nebo vyřešení potřebné legislativy. V Kokoze rádi přiložíme ruku k dílu a se vším vám pomůžeme.

10 kroků, jak zasadit komunitní zahradu

Nevíte si rady, kde začít? Pro tyto případy jsme připravili desatero komunitních zahrad, které vám přiblíží, na co všechno je potřeba při zakládání zahrady myslet. 

Kniha Pěstujeme ve městě

V této praktické knížce najdete vše, co potřebujete vědět pro rozkvět vaší zahrady. Od hledání sousedů, pozemku až po pečování o sousedské vztahy i vyvýšené záhony.

Časté dotazy k zakládání komunitních zahrad

Osvědčilo se nám zapojit sousedy hned na začátku do procesu vytipování vhodných pozemků. Ušetří vám to čas a rovnou najdete ty aktivní obyvatele, kteří se založením zahrady pomohou. V záloze máme dotazník, který posíláme do světa přes naše sociální sítě, sociální sítě městských částí, radniční noviny a náš oblíbený newsletter. Sousedé přichází se zajímavými tipy městských pozemků a pak už je na městské části, aby je posoudila. Workshop, který pak s městskou částí pro zájemce o pěstování a kompostování v dané lokalitě uděláme, jen zpřesní očekávání a můžeme se společně pustit do vykopnutí komunitní zahrady. Přesně takhle třeba běžel projekt na Praze 4, prověřený již léty fungování. Napadlo vás se pídit po pozemcích pod vedením vysokého napětí, po pozemcích se stavební uzávěrou, okolím sportovních nebo dětských hřišť?

České i zahraniční studie a praxe ukazují, že právě pro problematická místa jsou komunitní zahrady velmi vhodným řešením, které z nevyužívané a problematické lokality udělá skvělé místo pro sousedské setkávání. Běžte se podívat do Komunitní zahrady Kuchyňka nebo Zebra, ty vznikly z přesně takového důvodu.

Ty by naopak měly ubývat. O zahradu bude pečovat místní komunita. Odbor životního prostředí může pomoci třeba s údržbou dřevin. Na úřadě by měl být jeden člověk, na kterého se koordinátor zahrady může obrátit, ale veškerá ostatní práce už je na komunitních zahradnících. A tak se městskému úřadu odlehčí.

Sociální sítě vám udělají skvělou službu. Nespoléhejte ale jen na svoji skupinu a oslovte místní spolky, sdružení, dokonce i mateřské školky v okolí. My v Kokoze vám taky rádi pomůžeme. Nezapomeňte na spolupráci s městskou částí – má několik komunikačních kanálů, kterými dokáže tuhle skvělou zprávu rozšířit.

Tomu rozumíme, nadšení na začátku je skvělý startér. Naše doporučení pro prezentace partnerům nebo městské části je – naporcujte toho medvěda. Jako u každého většího projektu se vám to vyplatí. Naplánujte postupné kroky, které dokážou, že máte projekt dobře promyšlený a je realistický. Lépe tak najdete i případné finanční partnery.

Babo raď. I přes mnohaleté zkušenosti, realizace workshopů na radnicích a sepsání metodiky Zakládání komunitních zahrad, nemáme jasný návod. Na každé radnici je to trošku jiné. Ale oslovte ty, kteří mají na starosti Místní agendu 21 nebo odbor životního prostředí, klidně i starostu/starostku nebo místostarosty/místostarostky. Držíme vám palce!

O komunitním kompostování

Konzultace

Jsme rádi za dotazy všeho druhu. Své dotazy nám můžete sázet na: poradime@kokoza.cz, případně využitjte webového formuláře.

Konzultační formulář